Γ ΕΘΝΙΚΗ

ΚΑΔΜΟΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ 76-71 Τρίποντη εκτέλεση από τον Στεφάνου!

ΚΑΔΜΟΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ 76-71

Τρίποντη εκτέλεση από τον Στεφάνου!

Νικητής στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι της Γ’ Εθνικής ήταν ο Κάδμος που επικράτησε του Έσπερου Λαμίας με 76-71, μετά από ανατροπή και με πρωταγωνιστή τον Αλ.Στεφάνου που ήρθε από τον πάγκο και με 18 (6) πόντους έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Αναστασίου.

Ο Έσπερος προσπάθησε και κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο με την άμυνά του προσαρμοσμένη πάνω στον Γκρινιάρη να αποσυντονίσει τους γηπεδούχους και με αιχμή στην επίθεση τον Ζαχαράκη να πάρει ισχυρό προβάδισμα.

Στο β’ ημίχρονο όμως ο Κάδμος αντέδρασε, ο Στεφάνου πέτυχε 5 τρίποντα σε αυτό διάστημα και μάλιστα το τελευταίο από αυτά έδωσε και το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο τέλος το ντέρμπι πήγε στις βολές με τους γηπεδούχους ψύχραιμους να ευστοχούν και να παίρνουν τη νίκη με 76-71.

Διαιτητές: Ραχιώτης-Λαζαρίδης.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Στεφάνου 18 (6), Πανταζής 9, Χαρατσής 18 (1), Γκρινιάρης 15 (1), Παπαδάκης 4 (1), Τσιριμώκος, Τσαπρούνης 5, Γιάννου, Δρακάκης 4, Μητρόπουλος 3 (1).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Ρόκας 7 (2), Αργύρης 3, Στογιάνοβιτς 4, Φύκας Π. 8 (1), Σοφογιάννης 13 (3), Φούντας 15, Ζαχαράκης 21 (5), Ξηρός.