Β’ ΕΣΚΑΣΕ (ΜΠΑΡΑΖ 5ης ΘΕΣΗΣ): ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΟΙΝΟΦΥΤΑ 62-77

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (ΜΠΑΡΑΖ 5ης ΘΕΣΗΣ)

Τα Οινόφυτα σε θέση αναμονής!

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΟΙΝΟΦΥΤΑ 62-77

Τα Οινόφυτα πήραν τη νίκη με 62-77 επί της Προοδευτικής Λάρυμνας στο μπαράζ για την 5η θέση και πλέον περιμένουν να δει αν θα προκύψει κάποια αποχώρηση ή συγχώνευση ομάδας, ώστε να επωφεληθούν και γιατί όχι, να ανέβουν ακόμα και στην Α’ κατηγορία!

Στο ματς που έγινε στο κλειστό της Θήβας, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο, με τα Οινόφυτα να ξεφεύγουν προς το τέλος του ημιχρόνου με 34-40.

Στη γ’ περίοδο η Προοδευτική με άμυνα ζώνης κατάφερε να μπλοκάρει τους παίκτες του Χ΄ρηστου και στις αρχές της δ’ περιόδου να περάσει μπροστά στο σκορ!

Κάπου εκεί όμως, τα Οινόφυτα βρήκαν το στόχο από την περιφέρεια, πέτυχαν 4 συνεχόμενα τρίποντα με τους Καναβάκη (2), Γιακουμάκη και Καλαμάρα και έχοντας πλέον διαφορά ασφαλείας έφτασαν στη νίκη με 62-77.

Κορυφαίοι των νικητών οι Κικίδης και Καναβάκης και από την Προοδευτική οι Δάρρας, Χρυσοβέργης.

Διαιτητές: Παντελίδης-Αναστασίου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 34-40, 49-53, 62-77.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ  (Νίκας): Τσελεκούνης Ν., Κυριάκος 3 (1), Σταθουλόπουλος Κ. 3, Πύλιας 2, Δάρρας 18, Ξυδιάς 5 (1), Χρυσοβέργης 15, Λυκούσης 4, Μαρμαρινός 9, Ρούσσης 1, Σταθουλόπουλος Νικ. 2.

ΟΙΝΟΦΥΤΑ (Χρήστου): Καλπούζος 13, Κικίδης 19 (2), Τσαπάρας, Αντωνίου 2, Αργυρός 3, Καλαμάρας 5 (1), Καναβάκης 13 (3), Λαψάνης, Γιακουμάκης 12 (4), Παππάς 2, Σκλιάς 3.