A’ ΕΣΚΑΣΕ: ΕΡΕΤΡΙΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 63-65

A’ ΕΣΚΑΣΕ

Σώθηκε ο Αλέξανδρος!

ΕΡΕΤΡΙΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 63-65

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Αλέξανδρος νίκησε μέσα στην Αυλίδα την Ερέτρια με 63-65 κερδίζοντας όχι μόνο το ματς, αλλά κάτι πολύ παραπάνω, την παραμονή του στην Α’ κατηγορία!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, αλλά στα τελευταία λεπτά η Ερέτρια που έπαιζε για την τιμή της μείωσε το σκορ φτάνοντας μέχρι και το 63-65 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, το Ληλάντιο είναι η ομάδα που τερμάτισε στην 10η θέση ακολουθώντας την Ερέτρια και τον Σύλλα στη Β’ κατηγορία.

Ο Αλέξανδρος ξεκίνησε το ματς εντυπωσιακά προηγήθηκε με 9-29 στην α’ περίοδο δείχνοντας ικανός να καθαρίσει εύκολα τη νίκη και την παραμονή. Η Ερέτρια όμως ανέβασε στροφές, εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της κάτω από τα καλάθια με τους Ψαριανό (κυρίως) και Κ.Κανάκη και ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας στο ημίχρονο σε 33-43.

Ο Αλέξανδρος έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 45-59, αλλά η Ερέτρια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη! Μείωσε εκ νέου και αυτή φορά μπήκε ακόμα και στη διεκδίκηση της νίκης! Μάλιστα, στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ στο 61-64, ο Τσιρόπουλος αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση και οι Ψαριανός και Κανάκης σε σουτ κάτω από το καλάθι σε συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ!

Ο Λιαμπότης κέρδισε φάουλ για την ομάδα του Πανούση και με 1/2 βολές έγραψε το 61-65 για να μειώσει απλά στο τελικό 63-65 ο Κ.Κανάκης, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη νίκη-παραμονή στην Α’ κατηγορία, στην πρώτη τους παρουσία μετά από αρκετά χρόνια!

Διαιτητές: Χουγιάζος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-29, 24-14, 12-16, 18-6.

ΕΡΕΤΡΙΑ (Κόντος): Μπέκος, Γρουντάς, Αποστόλου Χαρ., Μακρύγιαννης Δημ. 5 (1), Φωτεινός, Κανάκης Αντ. 1, Τσιρόπουλος 13 (1), Μπέλλος 2, Αγγελής 5 (1), Κανάκης Κ. 12, Ψαριανός 25.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΡΤΑΚΗΣ (Πανούσης-Σαλταρίκος): Καζάνας, Γκόλιας 20 (3), Σπύρου 4 (1), Καψούλης 10, Νικολάου 2, Βαλήλας 8, Παστήρας, Μακρύγιαννης 12, Κατόλης, Λιαμπότης 7 (1), Βρακάς, Δαύρης.