FEATURED Α1

Κακό ξεκίνημα-δίκαιη ήττα (78-65)!

Η ΚΥΜΗ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΜΑΤΣ, ΕΧΑΝΕ 9-0 ΚΑΙ 35-15 ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΡΟΚΑΝΙΣΕΙ ΚΑΠΩΣ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ (78-65).

Λένε πως η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και στην προκειμένη περίπτωση ήταν και κάτι…παραπάνω για την Κύμη που πλήρωσε το πολύ άσχημο ξεκίνημα, χάνοντας τελικά στην πρεμιέρα της Α1 από το Λαύριο με 78-65.

Η ομάδα του Καστρίτη δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα, βρέθηκε πίσω νωρίς με 9-0 και 25-8, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 20 πόντους (32-12) και τον αγώνα να έχει στη συνέχεια διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Κύμη να προσπαθεί περισσότερο να ροκανίσει τη διαφορά για πιθανές μελλοντικές ισοβαθμίες.

Κάτι τέτοιο πάντως δείχνει δύσκολο αν και ακόμα είναι πολύ νωρίς, καθώς το Λαύριο δείχνει φέτος πολύ δυνατό στοχεύοντας σε κάτι καλύτερο από μια απλή παραμονή στην κατηγορία.

Άσχημο ξεκίνημα

Το Λαύριο προηγήθηκε με 9-0, με τον Οκερεαφόρ να πετυχαίνει στο 6:10 με ντράϊβ τους πρώτους πόντους της Κύμης στη φετινή Α1 (9-2).

Η πρώτη περίοδος βρήκε το Λαύριο με 6/10 τρίποντα μπροστά στο σκορ με 27-10, την ίδια ώρα που η Κύμη σούταρε με 1/6.

Στη β’ περίοδο το 32-12 και το 35-15 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

Στο κυνήγι της διαφοράς

Από εκεί και πέρα η Κύμη φάνηκε να ξυπνάει από τον λήθαργο, ξεκινώντας την προσπάθεια να μειώσει τη διαφορά και να ξαναμπεί στον αγώνα.

Στο 1:40 με καλάθι του Ο’ Μπράϊεν μείωσε σε 37-25 με επιμέρους σκορ 2-10, αλλά και πάλι το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Κύμης κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-27, με την ομάδα του Καστρίτη να σουτάρει 1/10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Με καλάθι του Γλυνιαδάκη η Κύμη μείωσε σε 45-35, με τη συνέχεια να αφορά ένα αγώνα 10-15 πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν ακόμα περισσότερο, δεν τα κατάφεραν όμως, με το Λαύριο στο τέλος να παίζει και για τη διαφορά και να τα καταφέρνει μια χαρά φτάνοντας στο τελικό 78-65.

Διαιτητές:Μάνος-Παναγιώτου-Γεωργιάδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-10, 41-27, 55-42, 78-65.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Τζόνσον 4, Βεργίνης 6 (1), Λεγκίκας, Νίξον 9 (3), Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 7, Μέιερ 13 (3), Ουίγκινς 7 (1), Μουρ 15 (1), Γκρέι 5 (1), Κουζέλογλου 12 (1).
ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 4, Έντουαρντς, Οκερέαφορ 6, Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 8 (2), Τζόουνς 15 (2), Γλυνιαδάκης 5, Σακελλαρίου, Τρέιλορ 13, Ο’ Μπράιαν 6, Σμιθ 8, Εζόμο.