ΤΟΥΡΝΟΥΑ ‘Γ. ΤΣΟΜΑΚΑΣ’: Δια χειρός Μητρόπουλου! (Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 50-57)

Την πρόκριση για τον τελικό στο 5ο τουρνουά ‘Γ.Τσομάκας’ πήρε η Μαλεσίνα που επικράτησε του Γ.Σ.Αυλίδας με 57-50 στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία του τουρνουά.

Η ομάδα του Θάνου με ένα ξέσπασμα στη β’ περίοδο και επιμέρους σκορ 4-21 ξέφυγε στο ημίχρονο με 19-33, διατηρώντας στη συνέχεια το προβάδισμα φτάνοντας στη νίκη με +7 πόντους, αν και η ομάδα της Αυλίδας μείωσε προς στιγμήν στο σουτ αλλά με ένα τρίποντο στην εκπνοή χρόνου ο πολύ καλός σήμερα Μητρόπουλος έδωσε και πάλι αέρα νίκης στη Μαλεσίνα.

Αρκετά καλές και οι δύο ομάδες για τη συγκεκριμένη εποχή, με έμφαση στις άμυνες και με πάθος στο παιχνίδι τους, με τη Μαλεσίνα να παίρνει την πρόκριση για τον μεγάλο αυριανό τελικό.

Στα άσχημα της αναμέτρησης, ο τραυματισμός του Βίγγου της Μαλεσίνας στο πόδι που θα φανεί στις επόμενες ώρες κατά πόσο ήταν σοβαρός.

Διαιτητές: Τσάλλας-Αρτσίτας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 19-33, 31-39, 50-57.

Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ (Φραγκούλης): Μουντζής Μιχ. 6 (1), Αχματιώτης  6 (2), Μαλακασιώτης 5 (1), Λαφτσίδης 3, Μουντζής Παν. 5 (1), Τσίτσης 6, Παπαγιαννόπουλος 17 (2), Βασιλείου 2, Πολίτης, Αλεξάνδρου, Λιάκος, Δέδες.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Καυκής Β. 8, Βίγγος 4, Κατσικάς 2, Μητρόπουλος 29 (5), Τούντας 4, Θεοφανόπουλος 2, Πετράκος 2, Κοτσιομίτας 2, Καυκής Ν. 4, Βουδούρης, Ιορδάνου.