Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ 61-42

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ)

Πήρε το ντέρμπι και τη διαφορά!

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ 61-42

Το μεγάλο ντέρμπι της πρεμιέρας στη Β’ κατηγορία (1ος όμιλος) βρήκε μεγάλο νικητή τον ΓΑΣ Βασιλικού που επικράτησε απέναντι στις Κονίστρες με 61-42 κατακτώντας εκτός από τη νίκη και μια σημαντική διαφορά πόντων που μπορεί να παίξει το ρόλο της στο μέλλον.

Μπροστά σε αρκετό κόσμο, γεγονός αν μη τι άλλο ενθαρρυντικό για το τοπικό μπάσκετ αλλά και με σημαντική καθυστέρηση λόγω αγώνα που σφύριζε νωρίτερα ο ένας εκ των διαιτητών (Σοφόπουλος) και που κρίθηκε στην παράταση, ο ΓΑΣ Βασιλικού ήταν ανώτερος και με πολύ καλή άμυνα έφτασε στη νίκη.

Στο ημίχρονο η ομάδα του Γεωργίου προηγήθηκε με 33-16 και αυτή τη διαφορά τη διατήρησε και στη συνέχεια φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση, με κύριο χαρακτηριστικό την πολύ καλή άμυνα και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας από την άλλη πλευρά των παικτών του Ιμπέζα.

Διαιτητές: Σοφόπουλος-Χατζής.

Δεκάλεπτα: 15-10, 18-6, 14-15, 14-11.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου): Τσαλκιτζής, Καρυστινός 6, Καψούλης 11, Κόκκορης 1, Κούτρας 1, Γιάνναλος 5 (1), Μπέλλος 11 (1), Κικίδης 21 (3), Καραούλας, Μακρύγιαννης 4,
Κατσαρός 1.

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα): Γιαννακάς 4 (1), Μυλωνάς, Ψαριανός, Χατζηιωάννου 3 (1), Παπαευαγγέλου 4, Δημάς, Γράβαρης 10 (1), Μιχόπουλος 5, Αποστολίδης, Τσιρόπουλος 3, Τσιαχτάνης 2, Σταμπουλόπουλος 11 (1).