Uncategorized Α ΕΣΚΑΣΕ

Τουρνουά ‘Γ.Τσομάκας’: Στον τελικό Ερέτρια και Πεύκη

Το 2ο τουρνουά ‘Γ.Τσομάκας’ που διοργανώνει η Αυλίδα στη μνήμη του παίκτη της που έφυγε πρόωρα από τη ζωή, είχε στην πρώτη μέρα δύο σούπερ ματς, που σίγουρα ικανοποίησαν τον κόσμο που πήγε το Σάββατο στο κλειστό της ομώνυμης ομάδας.

Η Ερέτρια επικράτησε της Αυλίδας και η Πεύκη του Σχηματαρίου, με τους δύο νικητές να παίρνουν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό το βράδυ της Κυριακής (20:00).

ΠΕΥΚΗ-ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ 75-69

Καταπληκτικό ματς, που καθήλωσε τον κόσμο που το παρακολούθησε. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο 10λεπτο, με την ομάδα της Αθήνας να στηρίζεται στην περιφερειακή της ευστοχία και να παίρνει την νίκη-πρόκριση. Αλλά και το Σχηματάρι, παρά τον αποκλεισμό του, άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, με τον Γ.Τσαούση να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής, χάνοντας το ματς στις λεπτομέρειες και με το πρόσημο στο τέλος της βραδιάς να είναι αν μη τι άλλο θετικό.

Διαιτητές: Τσάλλας-Πετσεπές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 21-21, 16-21, 14-8.

ΠΕΥΚΗ (Θάνος): Δρικόγιας 4, Κεχρής 1, Γαλιάρδης 14 (3), Νικολαϊδης 2, Σαμουρέλης 20 (1), Κορωνιάδης 20 (5), Αγραπάρης 6, Κυριαζόπουλος 2, Κουκάκης, Ντινάκος, Παπαδημητρίου.

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (Τσαούσης): Νάκης 13 (1), Κοσμετάτος 8, Κολοβός 6, Κώνστας 12 (4), Φλώτσιος 8 (1), Βλάχος 16 (1), Γυφτονικολός 4, Σπανός 2, Βαϊνάς, Κωνσταντούρας, Μουλάς.

ΑΥΛΙΔΑ-ΕΡΕΤΡΙΑ 46-58

Η Αυλίδα δεν τα κατάφερε μπροστά στο κοινό της και με έντονο επιθετικό πρόβλημα, γνώρισε την ήττα από την Ερέτρια με 46-58.

Η ομάδα του Αναστασίου ξεκίνησε καλύτερα το ματς, προηγήθηκε με 10-20 στην α’ περίοδο και 26-34 στο ημίχρονο.

Στη γ’ περίοδο με επιμέρους σκορ 5-13 έφτασε το ματς κοντά στους 20 πόντους για να επικρατήσει τελικά με 46-58, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής.

Διαιτητές: Κάλφα-Χουγιάζος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 16-14, 5-13, 15-11.

ΑΥΛΙΔΑ (Τομαράς): Αχματιώτης 6 (1), Κατσούλας 4 (1), Χατζηστάμου 14 (2), Κωνσταντόπουλος 5, Αλεξάνδρου 4, Νασάκης 2, Τζεβελέκος 8, Καρλής, Ξετρίχης, Κούρτης, Κοντές.

ΕΡΕΤΡΙΑ (Αναστασίου): Κοκκάλας 5, Παρασκευάς 11 (2), Ευγενίου 7 (1), Κανάκης Α. 4, Τσιρόπουλος 13 (2), Μπέλλος 6, Αγγελής 6 (2), Μπαλάφας 3, Ψαριανός 6, Κανάκης Κ., Μακρύγιαννης.