Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ-ΑΠ.ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 49-46

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ)

Της…ανατροπής!

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ-ΑΠ.ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 49-46

Μεγάλη ανατροπή από την Προοδευτική Λάρυμνας, που επέστρεψε από το -13 και επικράτησε του Απόλλων Λιβαδειάς με 49-46, ξεκινώντας με ιδανικό τρόπο το νέο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από νωρίς, προηγήθηκαν με 9-16 και 22-28 στο ημίχρονο, έχοντας απέναντι τους μια νευρική Λάρυμνα που είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα.

Στη γ’ περίοδο η Λιβαδειά ξέφυγε και με +13, με την ομάδα του Νίκα να ξεκινάει την μεγάλη αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο, με άμυνα για…όσκαρ σε αυτό το διάστημα.

Η διαφορά ροκανίστηκε κατά κύριο λόγο από τους Δάρρα, Πήλια και Χρυσοβέργη και τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά.

Ο Πήλιας με δύο πόντους έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ την Προοδευτική (47-46), ο Απόλλων έχασε την επίθεση και οι Πήλιας, Δάρρας με 1/2 βολές ο καθένας διαμόρφωσαν το τελικό 49-46.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-16, 22-28, 33-42, 49-46.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Νίκας-Κατσαγάνης): Τσελεκούνης Ν., Κυριάκος, Σταθουλόπουλος Κ. 2, Πύλιας 9, Τσελεκούνης Σ., Δάρρας 18 (1), Ξυδιάς, Χρυσοβέργης 9, Σταθουλόπουλος Ι., Μαρμαρινός 11, Λυκούσης, Σταθουλόπουλος Νικ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Βέλλιος-Ζητουνιάτης): Τόλιας, Γιαμάς, Τσεμπερλίδης, Κουβαράς 3, Μάρκος 6 (1), Σκούρας 8, Παππάς 5 (1), Κολιούκος 10, Γίτσας 2, Καρανάσιος 2, Χοτζαλάρι 7, Παπάζογλου 3.