Uncategorized Γ ΕΘΝΙΚΗ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Κάδμος για μεγάλα πράγματα!

Μεγάλη νίκη για τον Κάδμο μέσα στα Χανιά, επικρατώντας του Κύδωνα με 49-67, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους, με την ομάδα του Αναστασίου να κάνει ιδανικό ξεκίνημα στην Γ’ Εθνική, έχοντας δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Έσπερος Λαμίας δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα στην Πετρούπολη από τον Άρη με 90-73.

ΚΥΔΩΝ – ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ   49-67

Σπουδαίο διπλό για τον Κάδμο, που έκανε μεγάλο παιχνίδι μέσα στα Χανιά, μην αφήνοντας σε κανένα σημείο του ματς τον Κύδωνα να ελπίζει πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από μια τιμητική ήττα.

Οι Θηβαίοι ήταν διαβασμένοι, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκαν με 18-25 στην α’ περίοδο.

Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στη συνέχεια, με τον Κάδμο να πάει στα αποδυτήρια με +16(26-42).

Στο β’ ημίχρονο, τα Χανιά προσπάθησαν χωρίς επιτυχία να γυρίσουν στο ματς, καθώς ο Κάδμος δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα, επικρατώντας τελικά με 49-67, δείχνοντας πως φέτος είναι ικανός για το κάτι παραπάνω σε σχέση με πέρυσι που εξασφάλισε την παραμονή του, μόλις την τελευταία αγωνιστική!

Ο Γιάννης Χαρατσής με 22 πόντους ήταν σούπερ επιθετικά, με 4 παίκτες συνολικά να φτάνουν για τους νικητές σε διψήφιο αριθμό πόντων.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 26-42, 36-52, 49-67
Διαιτητές: Χρηστίδης Π.–Ουσταμπασίδης.
ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Σδράκας): Βλαχάκης 9 (1), Ζανιδάκης 1, Αλεξίου 2, Παπαμαστοράκης 5 (1), Πούρος, Τσαρουχάς 12 (2), Μπερτίδης, Μπαγάκης 3, Κολαρετάκης 3 (1), Αδοντάκης 9, Λιονάκης 6 (1), Κοντογιάννης 2.
ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Στεφάνου, Πανταζής 8, Παπαδάκης, Γκρινιάρης 11, Γιάννου, Σπηλιωτόπουλος, Χαράτσης 22 (2), Κουμπές, Τσιριμώκος 4, Τσαπρούνης 11, Μητρόπουλος 11 (1).

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 90-73

Ασφαλώς βελτιωμένος σε σχέση με την πρεμιέρα ο Έσπερος Λαμίας, που ηττήθηκε από τον Άρη Πετρούπολης με 90-73, με την τελική διαφορά των 17 πόντων να τον αδικεί, αφού τουλάχιστον για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικός.

Το ημίχρονο τελείωσε 47-39, με την ομάδα του Σοφογιάννη να μην μπορεί να βρει λύσεις στην άμυνα, ιδίως απέναντι στους Μπαζιώτη, Χρονόπουλο που μαζί πέτυχαν 51 πόντους.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 47-39, 69- 52, 90-73
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Καρανικόλα
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κακαλιάς-Ρούπακας): Σολδάτος, Βενιτουράκης 2, Ηλιόπουλος 8, Δερβεντζής 2, Χρονόπουλος 29 (3), Μπαζιώτης 22 (5), Κώτσιας, Αδαμόπουλος 2, Μπίνιαρης 6, Παπαγεωργόπουλος 8, Μαρκόπουλος 10, Βέντούρης 1.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Ρόκας 9 (2), Γεωργιάδης 7 (1), Κούτκιας 2, Στογίλκοβιτς, Διαμαντής 9 (2), Φύκας 5, Σοφογιάννης Μ.14  (2), Φούντας 8, Ζαχαράκης  11 (3), Αργύρης 8, Ξηρός 2.