Uncategorized Α2

Γ.Σ.Κύμης έτοιμος για όλα!

Ο πρωτοπόρος, νεοφώτιστος, αήττητος, και όπως αλλιώς θέλετε να τον πείτε Γ.Σ.Κύμης, μπορεί ακόμα να μην έχει συγκινήσει τον… τηλεοπτικό δέκτη, αλλά εκεί που μετράνε οι βαθμοί, μέσα στο παρκέ, είναι ασταμάτητος, με 4 νίκες σε ισάριθμα ματς, η μια πιο σημαντική από την άλλη μέχρι την…επόμενη που έλεγε και ο μεγάλος Νίκος Γκάλης στη διάρκεια του Ευρωμπάσκετ του ’87.

Και όπου επόμενη, το ντέρμπι του Σαββάτου σε μια ιστορική έδρα, αυτής του Περιστερίου, εκεί που ‘οι πρίγκιπες της δυτικής όχθης’ έπαιζαν ανελλιπώς για 15 χρόνια στην Α1, κάνοντας μεγάλη πορεία σε Ελλάδα αλλά και Ευρώπη.

Τα χρόνια όμως πέρασαν, η μπασκετική ακμή του Περιστερίου αντικαταστάθηκε από μια παρατεταμένη παρακμή, με την ομάδα του Μπρατσιάκου μάλιστα, να κάνει το 2/2 πέρυσι, όταν και βρέθηκαν αντίπαλοι στη Β’ Εθνική.

Το ντόμινο κατηγοριών όμως που ακολούθησε, με την άνοδο του Λαυρίου ώστε να αντικατασταθεί η Δράμα, έφεραν το Περιστέρι από το…παράθυρο στην Α2.

Το Περιστέρι άλλαξε εκ βάθρων με την άνοδό του, με 11 συνολικά νέους παίκτες και με μόνο παλιό τον Πρωταθλητή Ευρώπης Διονύση Σκουλίδα.

Αλλαγή δεν υπήρξε επίσης και στον πάγκο της ομάδας, όπου παρέμεινε ο Κώστας Παπαμάρκος, που έκανε καριέρα ως παίκτης μεταξύ άλλων στην ιδιαίτερη πατρίδα του, τη Μαλεσίνα.

Το Περιστέρι, που μέλος της εφηβικής του ομάδας είναι και ο Αντώνης Γεωργουσόπουλος από την Παναγίτσα, μέχρι στιγμής μετράει μια εύκολη νίκη επί του Πευκοχωρίου (98-76) και μια ήττα στα σημεία από τον Ηρακλή (65-60).

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής θα αρχίσει στις 5 το απόγευμα του Σαββάτου, στο ‘Α.Παπανδρέου’ με διαιτητές τους Γκούμα-Διαμαντή-Κατραχούρα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής, με τους διαιτητές και τους κομισάριους:

Α.Παπανδρέου 17.00 Περιστέρι-Γ.Σ.Κύμης Γκούμας, Διαμαντής, Κατραχούρας (Άκελ)

Αθλ. Κ. «Δαϊς» 17.00 Δούκας-Πανερυθραϊκός Μάνος, Τσαρούχα, Παπαθανασίου (Ορφανός)

Λευκάδας 17.00 Δόξα Λευκάδας-Λιβαδειά Καλδίρης, Τσώνος Β, Καραβίτης (Κανελλόπουλος)

ΔΑΚ Β. Βικέλας 17.00 Φίλιππος Β.-Παγκράτι Γεωργιάδης, Σιμητόπουλος, Λόρτος (Σαμάλης)

ΔΑΚ Πεύκων 17.00 Μαχητές Δόξα Πεύκων-Εθνικός Παφίλης, Παγώνης, Πιτσίλκας Β (Τζιοπάνος)

ΕΑ Πατρών 19.00 Προμηθέας-Φάρος Κερατσινίου Φούφης, Μπήτης, Πουρσανίδης Κ (Πίγκας)

Ψυχικού 17.00 Ψυχικό-Ηρακλής Μαλαμάς, Δαρλαμήτσος, Κοτσίμπος (Ελευθεριάδης)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Σχετικά άρθρα

Stereabasket Awards 2020 μέσα από τα πλάνα του STAR Κ.Ε.

pannikolaou

Κλήρωση Α2 Γυναικών. Το πρόγραμμα του Έσπερου Λαμίας

pannikolaou

Ο Παναγιώτης Φασούλας στα Stereabasket Awards!

pannikolaou