Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΠΑΕ ΛΗΛΑΝΤΙΩΝ-ΙΤΕΑ 65-58

Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα!

ΠΑΕ ΛΗΛΑΝΤΙΩΝ-ΙΤΕΑ 65-58

Νικηφόρο ξεκίνημα για την ομάδα του Γ.Βελισσαράκου, που επικράτησε της Ιτέας με 65-58, μετά από αρκετά καλή εμφάνιση κυρίως στο αμυντικό κομμάτι.

Μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα στο ματς, το Ληλάντιο πήρε το πάνω χέρι στο σκορ, προηγήθηκε με 15-13 στην α’ περίοδο, ξέφυγε ακόμα και με +12 στη β’ περίοδο, για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 32-24.

Ο Χρήστος Μωραϊτης χαμήλωσε το σχήμα στη συνέχεια και σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων από την περιφέρεια, η Ιτέα μπόρεσε να ξαναμπεί και πάλι μέσα στο ματς μειώνοντας στο τέλος της γ’ περιόδου σε 46-43.

Η δ’ περίοδος όμως, ανήκε στους γηπεδούχους, που βρήκαν λύσεις στην επίθεση, ενώ όταν χρειάστηκε, με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών, κυρίως από τον Γρηγοράκη, πήραν διαφορά 5-8 πόντων στο ματς για να επικρατήσουν τελικά με 65-58, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στη νέα σεζόν.ληλ 3

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Κάλφα

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 32-24, 46-43, 65-58.ληλ 4

ΠΑΕ ΛΗΛΑΝΤΙΩΝ (Βελισσαράκος): Ανδρέου, Γλωσσίδης, Βελισσαράκος Ν. 9, Γρηγοράκης 24 (1), Πούλος 13 (1), Γεροντίτης 2, Βεζυρτζόγλου 6 (1), Σταμέλος 2, Μπακάμης 4, Γεδεών 2.

ΙΤΕΑ (Μωραϊτης): Αγγελόπουλος 6 (2), Σταθάς 6 (2), Μπαντελάς 4, Παπδήμος 2, Μούκας 5, Γεωργαντάς 9, Πράππας 2, Ευθυμίου 12, Παπαθεοχάρης 5 (1), Κουτρόγιαννος, Παρασκευόπουλος, Μωραϊτης Ι. 7.ληλ 5

Περισσότερες φωτογραφίες αργότερα σε νέα ανάρτηση…