Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 64-69

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ)

Κρίθηκε στις λεπτομέρειες

ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 64-69

Μεγάλο ντέρμπι στο κλειστό της Κύμης, με την Παναγίτσα να παίρνει το διπλό στο τέλος με 64-69 και ενώ λίγο πριν το φινάλε οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 63-63.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, με τον Αστέρα να ξεφεύγει με 30-25 λίγο πριν το τέλος και τον Σεβαστόπουλο με τρίποντο να μειώνει σε 30-28 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα και με 10 πόντους με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα, με τη γ’ περίοδο να τελειώνει με 50-43.

Ο Μιχαήλ έδωσε εντολή στη συνέχεια για πίεση σε όλο το γήπεδο που έφερε αποτελέσματα, με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά στο σκορ και τον Αστέρα να γυρίζει την άμυνά του σε ζώνη ισορροπώντας εκ νέου το ματς.

Ο Κωνσταντίνου με μεγάλο τρίποντο στα 24” έβαλε μπροστά στο σκορ την Παναγίτσα με 63-66, ο Σιδερίδης προσπάθησε να απαντήσει χωρίς όμως επιτυχία με τον ίδιο τρόπο, το ντέρμπι πήγε στις βολές και οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν με το διπλό από το κλειστό της Κύμης με τελικό σκορ 64-69.

Από την ομάδα του Ζαχ.Βογιατζή, που απουσίαζε ο Θέμης Μάστορης, ξεχώρισαν οι Σιδερίδης, Αποστόλου.

Από την Παναγίτσα που έκανε το 2/2, διακρίθηκαν οι Κωνσταντίνου, Σαράπης, Σεβαστόπουλος.

Διαιτητές: Μαμασούκα-Βαρσαμάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 30-28, 50-43, 64-69.

ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Βογιατζής): Μπαμπούλης 3, Σιδερίδης 28 (2), Αποστόλου 18 (3), Δροσάτος 3, Γανωτής 9 (2), Σέγγος 3, Μάστορης Ι., Ρέτσας, Πάτσαλης, Νικολάου, Κάλφας, Μάλλιος.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ): Σαράπης 11, Ματθαίου 4, Αγγέλου 4, Τσατσαρώνης 3, Σεβαστόπουλος 13 (1), Καρυστινός 1, Κωνσταντίνου 22 (1), Δέδες 9, Μπέλλος 2, Ιωάννου, Αναγνωστίδης, Παππάς.