Β΄ΕΣΚΑΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΚΥΝΟΣ 58-47

Β΄ΕΣΚΑΣΕ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ)

Ανατροπή με μπροστάρη τον Δάρρα!

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΚΥΝΟΣ 58-47

Παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ και σίγουρα ενδιαφέρον για όσους το παρακολούθησαν, με την Προοδευτική να κάνει μια ακόμα ανατροπή φέτος, κερδίζοντας τον Κύνο με 58-47.

Οι παίκτες του Νίκα ξεκίνησαν δυνατά, προηγήθηκαν με 10-2 και 16-6 στην α’ περίοδο, αλλά στη συνέχεια ο Κύνος με άμυνα ζώνης μπλόκαρε τους γηπεδούχους, για να περάσει μπροστά η ομάδα από τις Λιβανάτες με 25-26 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στη γ’ περίοδο, οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο τον Σταγκίδη προηγήθηκαν με 36-42 και λίγο νωρίτερα ακόμα και με 8 πόντους διαφορά, με την Προοδευτική να μένει σε αυτό το διάστημα μέσα στον αγώνα, κυρίως λόγω του Δάρρα, που στο 3ο δεκάλεπτο πέτυχε και τους 11 πόντους της ομάδας του!

Στη δ’ περίοδο, η Προοδευτική κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και με επιμέρους σκορ σε αυτό το διάστημα 22-5, να πάρει τη νίκη με 58-47, με ‘κλειδί’ της επιτυχίας όπως φαίνεται ξεκάθαρα και από το σκορ, την πολύ καλή τους άμυνα και τον επιθετικό οίστρο του Δάρρα που τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους.

Διαιτητές: Ντάνος-Παντρευτής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-6, 25-26, 36-42, 58-47.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ(Νίκας): Τσελεκούνης 9 (1), Κυργιάκος, Σταθουλόπουλος Κ., Πύλιας, Ρούσσης, Δάρρας 33 (1), Ξυδιάς 7, Χρυσοβέργης 5, Σταθουλόπουλος Ι., Μαρμαρινός 4, Λυκούσης, Σταθουλόπουλος Ν.

ΚΥΝΟΣ ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ(Σκαλτσάς): Κατσιάνος, Παπαθανασίου 9 (3), Σάββας 2, Σακελλάρης, Κατσομύτρος 6, Σταγκίδης 13 (4), Καλλινίκος, Τσαρούχας 12 (1), Γεωργόπουλος 5, Σιότροπος.