Α΄ΕΣΚΑΣΕ: ΛΟΚΡΟΣ-ΣΥΛΛΑΣ 93-53

Α΄ΕΣΚΑΣΕ

Στο ρελαντί!

ΛΟΚΡΟΣ-ΣΥΛΛΑΣ 93-53

Δεν χρειάστηκε να φορτσάρει ο Λοκρός για να πάρει τη νίκη απέναντι στον ουραγό Σύλλα, με την ομάδα του Ζαρονικόλα να επικρατεί με 93-53, προσθέτοντας δύο ακόμα βαθμούς στο ενεργητικό της.

Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να τελειώσουν από νωρίς τον αγώνα, δεν υποτίμησαν τον αντίπαλο και προηγήθηκαν με 29-9 στην α’ περίοδο δίνοντας πρόωρο τέλος στο ενδιαφέρον του ματς.

Ο Σύλλας έκανε ένα πολύ καλό ανταγωνιστικό β’ 10λεπτο, ο Λοκρός ανέβασε και πάλι ταχύτητα στη γ’ περίοδο όταν έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 30-14, για να δώσουν στην τελευταία περίοδο και οι δύο προπονητές…τόπο στα νιάτα, χρησιμοποιώντας τους πιτσιρικάδες και τον Λοκρό να επικρατεί με τελικό σκορ 93-53.

Παρ’ όλα αυτά, ο Ανέστης Μάτος πρόλαβε να προσθέσει 32 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ ο Δ.Μαυροζούμης ήταν ο καλύτερος των φιλοξενουμένων με 19 (4) πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι δύο ομάδες έπαιζαν από το πρωϊ μπάσκετ, καθώς πριν από τον αγώνα του αντρικού,  αγωνίστηκαν τα τμήματα μίνι των δύο συλλόγων, που δίνουν μεγάλο βάρος στις μικρές ηλικίες!

Διαιτητές: Κάλφα-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-9, 17-18, 30-14, 17-12.

ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 5 (1), Κωνσταντίνου, Μπούτσικας 3, Μπαμπάνης 6, Κώστας 7 (1), Χόντος, Παπαηλίου 14 (2), Σμάγκιν 6, Μάτος Αν. 32 (1), Πέτρου, Κονδύλης 10, Σορπάνης 10.

ΣΥΛΛΑΣ (Φώτου): Πολίτης 4, Μαυροζούμης Δ. 19 (4), Μαυροζούμης Σ. 2, Παπαγεωργίου 4, Μαυροζούμης Θ. 3, Μανδρουκάκης, Σαλιγκαράς 2, Μακαντάσης 4 (1), Χράπαλος 2, Αθανασίου, Ματάκιας 7, Νιάρχος 6.