Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΛΗΛΑΝΤΙΟ-ΜΑΚΑΡΟΣ 72-67

Στην παράταση!

ΛΗΛΑΝΤΙΟ-ΜΑΚΑΡΟΣ 72-67

Μεγάλη νίκη στην παράταση για το Ληλάντιο, που επικράτησε με 72-67 του Μάκαρου Άμφισσας, πετυχαίνοντας τη 2η συνεχόμενη νίκη, ανεβαίνοντας αισθητά στο βαθμολογικό πίνακα.

Στα 25” της κανονικής διάρκειας, ο Τάσος Βεζυρτζόγλου με τρίποντο είχε ισοφαρίσει σε 65-65, με τον  Μάκαρο να χάνει την τελευταία επίθεση και το ντέρμπι να πηγαίνει στην παράταση!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν με 8-15 στην α’ περίοδο και οριακά με 29-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ και όλα κρίθηκαν στο τέλος.

Στα 25” ο Βεζυρτζόγλου, που ήταν m.v.p. των νικητών σήμερα, με τρίποντη βόμβα ισοφάρισε σε 65-65, με τον Μάκαρο να έχει ολόκληρη την τελευταία επίθεση δική του, χωρίς όμως να βρει το δρόμο προς το καλάθι και το ντέρμπι να οδηγείτε στην παράταση.

Εκεί, οι παίκτες του Βελισσαράκου έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, δέχθηκαν μόλις 2 πόντους και με κρίσιμα καλάθια των Βελισσαράκου και Πούλου έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 72-67.

Κορυφαίος των νικητών, που έπαιξαν χωρίς τους Γεδεών και Σταμέλο, ο Βεζυρτζόγλου και τον ακολούθησε ο Πούλος.

Από την ομάδα της Άμφισσας, καλύτεροι οι Γιαννακόπουλος, Ψιμούλης.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-15, 29-31, 52-49, 65-65 (καν.διάρκεια) 72-67 (τελικό αποτελ.)

ΛΗΛΑΝΤΙΟ (Βελισσαράκος): Ανδρέου 2, Αντωνόπουλος, Βελισσαράκος 14 (2), Γρηγοράκης 13 (1), Πούλος 21 (4), Βεζυρτζόγλου 11 (2), Αργυρίου 3 (1), Μπακάμης 8.

ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Παπούλιας): Λουπούλ, Αμπλάς 8 (1), Οικονόμου 12, Κυριακίδης 9 (3), Γίδας, Φουσέκης, Κακούσης 1, Μαμαρέλης 6 (1), Ψιμούλης 14 (2), Γιαννακόπουλος 17.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album από τον αγώνα.