Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ-ΛΗΛΑΝΤΙΟ 66-70

Βόμβα μεγατόνων!

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ-ΛΗΛΑΝΤΙΟ 66-70

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε αναμφίβολα το Ληλάντιο, που κέρδισε μέσα στο Σχηματάρι την τοπική ομάδα με 66-70 μετά από πεντάλεπτη παράταση και ενώ στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 56-56!

Η ομάδα του Βελισσαράκου, έκανε τεράστια υπέρβαση μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα και απέναντι σε ένα αντίπαλο που έχει υψηλούς στόχους, που σίγουρα θα κουβαλάει στις πλάτες του για πολύ καιρό αυτή την ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι, πήραν το τεράστιο διπλό όχι πάντως από σπόντα, αφού είχαν το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της κανονικής διάρκειας, με πρωταγωνιστή κατά κύριο λόγο τον Γρηγοράκη που πέτυχε 23 πόντους, ξεπερνώντας τις απουσίες των Βεζυρτζόγλου, Μπακάμη, αλλά και την αποβολή με 5 φάουλ των Βελισσαράκου, Αργυρίου.

Το Σχηματάρι έκανε τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση, όμως αυτό σε τίποτα δεν μειώνει την επιτυχία του Ληλάντιου, που πέτυχε τη δεύτερη νίκη στη σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 28-30, ξέφυγαν στο τέλος της γ’ περιόδου με 42-48, με το ματς να πηγαίνει στο έξτρα πεντάλεπτο μετά από 1/2 βολές των Κοσμετάτου και Γυφτονικολού (56-56) και ενώ ο Βελισσαράκος αστόχησε σε ένα καθοριστικό τρίποντο στο φινάλε.

Στην παράταση, ο Γρηγοράκης έκανε ότι ήθελε πάνω στο παρκέ, σημειώνοντας σε αυτό διάστημα 9 πόντους, με καθοριστικότερους όλων, το τρίποντο προς το τέλος που έγραψε το 66-69, για να επικρατήσει τελικά το Ληλάντιο με 66-70, στη μεγαλύτερη έκπληξη μέχρι στιγμής, του φετινού πρωταθλήματος!

Διαιτητές: Παντρευτής-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 28-30, 42-48, 56-56 (καν.διάρκεια), 66-70 (τελ.αποτελ.).

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (Τσαούσης): Σιλβέστρου 5, Κοσμετάτος 8 (1), Βαϊνάς, Νάκης 3 (1), Κώνστας 6 (2), Φλώτσιος 8, Κωνσταντούρας, Μουλάς 5, Βλάχος 16 (1), Γυφτονικολός 15, Σπανός.

ΛΗΛΑΝΤΙΟ (Βελισσαράκος): Ανδρέου 2, Ραπάϊ, Βελισσαράκος 9 (2), Γρηγοράκης 23 (3), Πούλος 11 (3), Αργυρίου 8, Αντωνόπουλος 9 (1), Σφύρλας, Γεδεών 8.