Α2

Σπάει τα κοντέρ ο Γ.Σ. Κύμης σάρωσε και το Ψυχικό (72-67)

Μπορεί να ξεκίνησε άσχημα το ματς, μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με άμυνα…μπετόν αρμέ κυρίως στη γ’ περίοδο όταν και δέχθηκε μόλις 6 πόντους, πήρε τη νίκη απέναντι στο Ψυχικό με 72-67, έκανε το 6/6, διατηρώντας το προβάδισμα στο βαθμολογικό πίνακα και δημιουργώντας παράλληλα ζάλη στους αντιπάλους του, που σε λίγο θα μπορούν να τον βλέπουν μόνο με…κιάλια!

Οι πρωτοπόροι επηρεασμένοι από τις απουσίες, με κυριότερη αυτή του Μιλόσεβιτς, μπήκαν μουδιασμένοι στο ματς και με προβλήματα στην άμυνα βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην α’ περίοδο με 18-26.

Γρήγορα όμως επέστρεψαν στον αγώνα, με το ημίχρονο να τελειώνει με 40-41.

Και επειδή όπως έχει τονίσει ο Μπρατσιάκος, όλα αρχίζουν και τελειώνουν από την άμυνα, ο Γυμναστικός στη γ’ περίοδο ‘τσάκιζε κόκαλα’ δέχτηκε μόλις 6 πόντους και με επιμέρους σκορ 16-6 πέρασε μπροστά με 56-47, βάζοντας τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη επί του Ψυχικού με 72-67.

Διαιτητές: Τζαφλέρης, Τσούνας, Κοντίλης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 22-15, 16-6, 16-20.

Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ(Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 13, Αράπης 3 (1), Ψαθάς 4, Κακιούζης 13, Παπαντωνίου, Καρινιάουσκας 12 (1), Κατράνας, Σέττος, Γκιζόγιαννης 10 (2), Κωνσταντακόπουλος 13 (1), Σκουλούδης, Λόλας 4.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 10(1), Ντ. Αχής 8 (2), Μοσχοβίτης 4 (1), Παπανικολάου 13 (1), Δημακος 15 (1), Π. Αχής 6 (2), Αγγελακόπουλος 5, Χρυσός, Μελισσαράτος 6, Τσιώκος, Πάνου.