Uncategorized Α2

Πρώτη ήττα! (ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ-Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ 83-78)

Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 για τον Γ.Σ.Κύμης που ηττήθηκε στην παράταση από τον Πανερυθραϊκό με 83-78, με τους παίκτες του Μπρατσιάκου να χάνουν το αήττητο αλλά όχι και το πλεονέκτημα για την επίτευξη του τελικού στόχου που είναι η άνοδος στη μεγάλη κατηγορία.

Για τον Γυμναστικό χάθηκε μια μάχη, όχι όμως και ο πόλεμος, ο μαραθώνιος της Α2 έχει ακόμα πολύ δρόμο και με τις νίκες που έχει κάνει μέχρις στιγμής η ομάδα της Κύμης αναμφίβολα έχει το πάνω χέρι στην κατηγορία, όπου με εξαίρεση τον αήττητο Φάρο, διατηρεί το απόλυτο πλεονέκτημα απέναντι σε όλους τους υπόλοιπους διεκδικητές.

Η Κύμη δεν ήταν καλή, όπως επεσήμανε και ο κόουτς της ομάδας Βασ.Μπρατσιάκος αμέσως μετά τη λήξη σε δηλώσεις του στην κρατική τηλεόραση, αλλά συνάμα ήταν και άτυχη αφού η επιστροφή του Μιλόσεβιτς δεν κράτησε για πολύ, με τον έμπειρο παίκτη των νεοφώτιστων να τραυματίζεται εκ νέου και να αποχωρεί.

Πήγε έτσι στράφι και η πολύ καλή εμφάνιση του Τουντζιαράκη που έκανε ρεκόρ πόντων στην Κύμη, τελειώνοντας το ματς με 32.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά και κάποιες επιθέσεις χωρίς υπομονή στο τέλος έδωσαν τη δυνατότητα στον Πανερυθραϊκό να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση και να πάρει τελικά τη νίκη με 83-78.

Κορυφαίος των νικητών στο έξτρα πεντάλπετο ο Μπάρδας που πέτυχε αι ένα καθοριστικό τρίποντο κάνοντας το 77-73.

Η Κύμη είχε πολλές ευκαιρίες να πάρει τον αγώνα, αλλά η αστοχία της σε συνδυασμό με κάποια αβίαστα λάθη την οδήγησαν στην πρώτη της φετινή ήττα.

Διαιτητές:   Τζαφλέρης-Βαρδάλος-Πιτσίλκας Β.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  20-23, 41-40, 51-56, 71-71, 83-78
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 2, Μπάρδας 18 (3), Καλλιανιώτης 9 (1), Πρίτσος 14 (2), Γεωργοπαδάκος 12 (1τρ., 7ας., 3κλ.), Προδρόμου 4, Γιαουρτόγλου 13 (2), Σολωμός 9, Γκαϊτάσοφ 2, Σοφρωνάς.
Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 32 (10ρ.),Μιλόσεβιτς 16 (1), Κακιούζης, Παπαντωνίου, Καρινιάουσκας 8 (1τρ., 7ας., 2κλ.), Κατράνας 6 (2), Αράπης 5 (1τρ., 5ας.), Γκιζόγιαννης 2, Κωνσταντακόπουλος, Ψαθάς 8 (2), Σκουλούδης,  Λόλας 5.