Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-Α.Ε.ΚΥΜΗΣ 85-68

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αν έχεις…Δέδε διάβαινε!

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-Α.Ε.ΚΥΜΗΣ 85-68

Μεγάλη νίκη για την Παναγίτσα, που επέστρεψε στις επιτυχίες, κερδίζοντας στο μεγάλο ντέρμπι την Α.Ε. Κύμης με 85-68.

Ο αγώνας, που ήταν εξ αναβολής και έγινε σήμερα το βράδυ στο κλειστό της Πειραϊκής, είχε δύο εικόνες.

Μια αμφίρροπη στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 36-32 και μια με σαφώς ανώτερη την ομάδα του Μιχαήλ στο β’ μισό του παιχνιδιού, με την Παναγίτσα να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, να πετυχαίνει 49 πόντους στο β’ ημίχρονο και να φτάνει σε μια νίκη που θα παίξει το δικό της σημαντικό ρόλο στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι πήραν σχετικά εύκολα τη νίκη στο ντέρμπι, γιατί έτρεξαν, έβγαλαν αιφνιδιασμούς, μα πάνω απ’όλα, γιατί είχαν σε δαιμονιώδη κατάσταση τον Δημήτρη Δέδε, που τελείωσε το ματς με 30 (6) πόντους οδηγώντας την ομάδα του στη μεγάλη νίκη.

Μια νίκη, που οι παίκτες της Παναγίτσας την αφιέρωσαν στον απόντα Αναστάση Σαράπη, που δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς, μια που σήμερα έγινε μπαμπάς, με τη γυναίκα του να φέρνει στον κόσμο ένα υγιέστατο κοριτσάκι!

Απουσία σημαντική είχε και η Κύμη, από την οποία έλειψαν οι πόντοι του Κουτσού.

Διαιτητές: Τσάλλας-Βαρσαμάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 20-16, 20-17, 29-19.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ): Σεβαστόπουλος 9, Δάσκος, Ιωάννου 12 (1), Καρυστινός 6, Δέδες 30 (6), Κωνσταντίνου 11 (1), Αγγέλου 7 (1), Γρίλλιας 2, Μπέλλος, Τσατσαρώνης 2, Χοτζάλι, Ματθαίου 6.

Α.Ε.ΚΥΜΗΣ (Κατράνας): Εμμανουηλίδης, Γλυκός 9 (1), Βάχλας, Κουτέλος 2, Θεοδώρου, Κολώκας 22 (2), Μπασινάς, Πασπαλάς 21 (4), Στεφανής 3, Χατζόπουλος 11 (1).

* Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album από τον αγώνα.