Γ ΕΣΚΑΣΕ

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Δ΄ΟΜΙΛΟΣ: ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ-ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ 81-79

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Δ΄ΟΜΙΛΟΣ

ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ-ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ 81-79

Μεγάλο ντέρμπι στην πρεμιέρα του γ’ ομίλου της Γ’ ΕΣΚΑΣΕ με την Αναγέννηση Λαμίας να παίρνει τη νίκη με 81-79 απέναντι στον Οπούντιο Μαρτίνου.

Το ματς ήταν πολύ καλό για τα δεδομένα της κατηγορίας, το Μαρτίνο που έχει στον πάγκο του τον παίκτη του Λοκρού Ανέστη Μάτο, προηγήθηκε με 19-24 στην α’ περίοδο, η Αναγέννηση Λαμίας όμως ανέκαμψε και προηγήθηκε με 48-42 στο ημίχρονο.

Στη συνέχεια το ματς πήγε στον πόντο, με την Αναγέννηση να ξεφεύγει προς το τέλος με 6 πόντους. Εκεί όμως τα λάθη των γηπεδούχων και κάποια εύκολα χαμένα σουτ, έδωσαν το δικαίωμα στο Μαρτίνο να επιστρέψει στο ματς.

Με 1/2 βολές του Λύκου η Αναγέννηση έκανε το 81-79 και στα 6′ ο Κουμπούρας μετά από τάϊμ-άουτ έδωσε εντολή για φάουλ ώστε να αποφύγει πιθανό τρίποντο.

Ο Τσακανίκας των φιλοξενουμένων είχε 0/2, το Μαρτίνο πήρε το ριμπάουντ αλλά δεν πρόλαβε με το 81-79 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι των νικητών οι Ζιάτας, Λύκος και από το Μαρτίνο ο Θεοδώρου με τον Τσακανίκα.

Διαιτητές: Ζάχος-Σαμαράς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 48-42, 59-60, 81-79.

ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Αντωνόπουλος 7 (1), Κιούσης 2, Λύκος 16, Ζιάτας 29 (3), Λασπιάς 8, Τσακωνίτης 11 (1), Γαλάνης 8, Μούχο, Χριστόπουλος, Καραχάλιος, Ζέρβας, Καλατζής.

ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ (Μάτος): Παπαγεωργίου 2, Λυμπέρας, Καλιάτσος, Σέττος 3, Τσακανίκας 27, Δημάκης 1, Δαραμάρας 6 (1), Θεοδώρου 40.