Α2

Ήττα από τον Προμηθέα και δύσκολες στιγμές για τον Γ.Σ.Κύμης (67-77)

Ο Γ.Σ.Κύμης δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Προμηθέα αλλά και το δικό του άγχος, γνώρισε την ήττα με 67-77 από τον κακό του δαίμονα (εντός έδρας ήττα και στο κύπελλο) και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για τους νεοφώτιστους που πρέπει να διαχειριστούν την πρώτη και μεγάλη κρίση της χρονιάς και ενώ τίποτα δεν έχει κριθεί όσο αφορά το καλύτερο πλασάρισμα στα play-off για άνοδο στην Α1.

Ο Γυμναστικός με πολύ καλή παρουσία στη β’ περίοδο όταν και έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 20-13 ξέφυγε στο ημίχρονο με 39-32.

Στη γ’ περίοδο και με το σκορ στο 50-43 οι παίκτες του Μπρατσιάκου έπαθαν μπλακ-άουτ δεχόμενοι ένα σερί 0-16, που έβαλε τον Προμηθέα στη θέση του οδηγού με 50-59.

Οι παίκτες του Γιατρά με όπλο την εμπειρία τους κράτησαν τη διαφορά και όσο και αν προσπάθησε η Κύμη προς το τέλος, δεν κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 67-77, με τους Πατρινούς να παίρνουν και μια σημαντική διαφορά που μπορεί να παίξει καθοριστικό ρόλο στη συνέχεια του μαραθωνίου.

Διαιτητές: Μάνος, Τσώνος, Θεονάς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 20-13, 11-22, 17-23

Γ.Σ. ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Μιλόσεβιτς 14, Παπαντωνίου, Καρινιάουσκας 13 (1), Κωνσταντακόπουλος 4, Γκιζόγιαννης 5, Κατράνας, Λόλας 4 (1), Κακιούζης 2, Σκουλούδης, Σιγκούνας 13 (3), Τουντζιαράκης 12, Αράπης
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Κουμπούρας 11, Τσάμης 16 (2), Σκούφης, Πέττας 8, Πάνος 3, Πέτροβιτς 7 (2), Γερομίχαλος 10, Αλίχοτζιτς 13, Χαμηλός, Μαναβόπουλος, Νοέας 3(1), Γιαννικόπουλος 6 (2).