Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-ΙΤΕΑ 69-78

Ανατροπή στην τελευταία περίοδο!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-ΙΤΕΑ 69-78

Με το διπλό απέδρασε από την Αρτάκη η Ιτέα επικρατώντας του Αλέξανδρου με 69-78, βάζοντας έτσι τις βάσεις για μια άνετη παραμονή στην κατηγορία, χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Το ίδιο ασφαλώς και δεν ισχύει για την ομάδα του Πανούση, που μετά τη σημερινή ήττα έμπλεξε σε μεγάλες περιπέτειες.

Ο Αλέξανδρος ήταν καλύτερος για 30′, είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, αλλά στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, η ομάδα του Μωραϊτη σύνδεσε εμπειρία και ταλέντο, κατακτώντας μια μεγάλη νίκη.

Ο Παπαθεοχάρης, μετά το ματς στην Άμφισσα έκανε δεύτερο μεγάλο ματς, ο Γεωργαντάς έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους κάτω από το καλάθι και το ροζ φύλλο αγώνος μπήκε στο τέλος στις αποσκευές της ομάδας της Φωκίδας.

Ο Αλέξανδρος προηγήθηκε στο ημίχρονο με 39-34, η Ιτέα πλησίασε σε 55-52 και όλα κρίθηκαν στο τέλος.

Η Ιτέα πέρασε μπροστά στο σκορ δημιουργώντας έξτρα άγχος στους γηπεδούχους και στο τέλος με καλές επιλογές πήρε και μια διαφορά ασφαλείας επικρατώντας τελικά με 69-78.

Διαιτητές: Τσάλας-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 39-34, 55-52, 69-78.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Πανούσης):  Γκόλιας 22 (2) Δάβρης 6, Μακρυγιάννης 11, Καψούλης 6 Νικολάου 11, Σπύρου 8 (2), Λιαμπότης 5 (1), Βαληλας, Καζανάς, Κατόλης Παστήρας.

ΙΤΕΑ (Μωραϊτης): Ευθυμίου 15 (2,) Κουτρόγιαννος 6, Γεωργαντάς 9, Παρασκευόπουλος 2, Μπαντελάς 8, Μωραϊτης 18 (2), Παπαθεοχάρης 15 (4), Ντινόπουλος 2, Αγγελόπουλος 3 (1), Πράππας, Σταθάς, Σκούρας.