Uncategorized Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΛΟΚΡΟΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 76-57

Ανέβασε στροφές στο β’ ημίχρονο!

ΛΟΚΡΟΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 76-57

Επιστροφή στις επιτυχίες για το Λοκρό, που ξεπέρασε την ήττα από το Σχηματάρι, επικράτησε του Μάκαρου με 76-57 και διατήρησε την απόσταση του ενός πόντου από τον βασικό διώκτη του.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και ο Μάκαρος που είναι σκληρή ομάδα και δύσκολα χάνει το εκμεταλλεύτηκε μένοντας μέσα στο ματς και στη διεκδίκηση της νίκης.

Με επιμέρους σκορ 12-22 στη β’ περίοδο η ομάδα του Παπούλια πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 33-38, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Ο Ζαρονικόλας έβαλε τις φωνές, οι παίκτες του παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο και με πολύ καλή άμυνα και σκορ στη γ’ περίοδο 20-7, οι πρωτοπόροι προηγήθηκαν με 53-45 βάζοντας τις βάσεις για μια ακόμα νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ και καθοδηγούμενοι από τον Ανέστη Μάτο που σημείωσε 27 πόντους αλλά και τον πολύ καλό σήμερα Παπαηλίου πήραν τη νίκη με 76-57.

Οι φιλοξενούμενοι προς το τέλος τα παράτησαν το ματς, αδικώντας την προσπάθεια που έκαναν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όταν και έκλεψαν τις εντυπώσεις.

Διαιτητές: Τσάλλας-Τσάμης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 12-22, 20-7, 23-12.

ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας-Σεργιάννης): Διαμαντής 6 (2), Ντολαπτσής 6 (2), Κώστας 5, Παπαηλίου 17, Μάτος Αν. 27, Μάτος Αγγ. 6, Κονδύλης 7, Σοροπάνης 2.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Λούλουλ 5, Οικονόμου 4, Κυριακίδης 5 (1), Γίδας 1, Σαββόγλου 2, Άμπλας 10 (1), Κακούσης 9 (3), Μαμαρέλης 5 (1), Ψιμούλης 10, Γιαννακόπουλος 6.