Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ 72-67

Ντεμπούτο Δαδίτσιου με τεράστια νίκη!

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ 72-67

Μεγάλη νίκη για τον Τελεθριακό, που μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά αλλά και στο β’ γύρο του πρωταθλήματος, επικρατώντας του Άρη Θηβών με 72-67.

Το ματς ήταν όπως αναμενόταν ντέρμπι και ο νικητής βγήκε στις λεπτομέρειες.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν με +8 στην α’ περίοδο, που τους βρήκε τελικά μπροστά στο σκορ με 12-18, με τον Τελεθριακό να απαντάει με πολύ καλή άμυνα στη β’ περίοδο, όταν και δέχθηκε μόλις 8 πόντους κάνοντας την ανατροπή στο σκορ (31-26).

Στη γ’ περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν από κοντά στο σκορ, με τον Παπάνογλου να δίνει το προβάδισμα στον Άρη, με τρίποντο στην εκπνοή (44-46).

Μέχρι το 36′ όλα έδειχναν να κρέμονται από μια κλωστή, αλλά ο Τελεθριακός με επιμέρους σκορ 8-0 ξέφυγε στο σκορ με 65-57.

Οι φιλοξενούμενοι, παρά την πίεση του χρόνου μπόρεσαν να αντιδράσουν και με τρίποντο του Μανώλα μπήκαν και πάλι μέσα στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας σε 65-63.

Ήταν η ώρα όμως να μιλήσει ο Γιώργος Ρουμελιώτης που με το μοναδικό του εύστοχο τρίποντο στον αγώνα έδωσε εκ νέου αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (68-63), με τους γηπεδούχους να είναι ψύχραιμοι στη συνέχεια από τη γραμμή των βολών κατακτώντας τελικά τη νίκη με 72-67.

Ο Ανέστης Δαδίτσιος έκανε έτσι επιτυχημένο ντεμπούτο στον πάγκο της ομάδας της Β. Εύβοιας, οδηγώντας τους νεοφώτιστους στην σημαντικότερη νίκη τους μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Παντελίδης-Κάλφα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 31-26, 44-46, 72-67.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ(Δαδίτσιος): Ρουμελιώτης Θ. 7 (1), Ρουμελιώτης Γ. 18 (1), Καστάνας 10, Μέτα, Κολιάτος, Τζελέπης, Μιχαηλίδης, Μπόλματης 17 (1), Δήμου, Φακίτσας, Τριανταφύλλου 20.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ (Γερμανός): Χαρατσής 7 (1), Κουτσοβασίλης 6, Κανινής 4, Φωτητζόγλου 3, Σκυριανός, Κλούρας 2, Μανώλας 10 (2), Σολομωνίδης 11, Παπάνογλου 23 (3).