Γ ΕΘΝΙΚΗ

Νίκη στη 2η παράταση για τον Κάδμο!

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στη νέα χρονιά ο Κάδμος επικρατώντας του Τρίτωνα με 88-86 μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση!

Αντίθετα, ο Έσπερος προσπάθησε και γύρισε από το -10 του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε χάνοντας από το Μαρούσι.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΜΑΡΟΥΣΙ 74-79

Το κακό πρώτο ημίχρονο στοίχισε στον Έσπερο Λαμίας, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 31-40, καθώς όταν στη συνέχεια έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση, μπορεί να μπήκε στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά τα λάθη στα κρίσιμα σημεία δεν του επέτρεψαν να πάρει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.
Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Μαγκάφας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 31-40, 53-54, 74-79.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ(Σοφογιάννης): Ρόκας 4, Γεωργιάδης 5 (1), Κούτσιας 3, Στογιάνκοβιτς 13 (2), Φύκας 5, Σοφογιάννης 19 (2), Φούντας 7, Ζαχαράκης 16 (4), Αργύρης 2, Ξυρός 2.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Ξύδας 12, Στασινός Ο. 8, Στασινός Ι., Μπαλαμπάνης 5, Ραλλάτος 13, Μπαλάφας 21, Γεωργίου 3, Κανέλλης 2, Σουρλής 15, Καπετάνιος.

ΚΑΔΜΟΣ-ΤΡΙΤΩΝ 88-86

Το 2016 μπήκε με ένα τεράστιο ντέρμπι στη Θήβα, με τον Κάδμο να παίρνει τη νίκη στη 2η παράταση απέναντι στον Τρίτωνα με 88-86, σε ένα ματς που ‘έσπασαν καρδιές’.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ντέρμπι και αν υπήρχε ισοπαλία στο μπάσκετ αναμφίβολα θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα!

Στο 64-64 της κανονικής διάρκειας και οι δύο ομάδες έχασαν καθοριστικά σουτ για να πάρουν τη νίκη.

Στην πρώτη παράταση ο Κάδμος προηγήθηκε με 71-68 και 75-74, όμως οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο στα 9 δευτερόλεπτα πέρασαν μπροστά στο σκορ με 75-77.

Στα 5′ ο Γκρινιάρης ισοφάρισε σε 77-77, ο Τρίτωνας έχασε το τελευταίο σουτ και το ντέρμπι πήγε σε δεύτερη παράταση!

Εκεί ο Κάδμος έδειξε να καθαρίζει τον αγώνα, όταν προηγήθηκε με 84-77 μετά από 7 προσωπικούς πόντους του Χαρατσή που έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση με 39 πόντους (!), αλλά και πάλι τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ο Τρίτωνας πλησίασε σε 88-86 και στην τελευταία επίθεση έχασαν δύο φορές το σουτ για να ‘κλέψουν’ τη νίκη!

Διαιτητές: Μαντήλας-Ζιώγας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 38-34, 51-50, 64-64 (καν.διάρκεια), 77-77 (α’παρατ.), 88-86 (τελ.αποτελ.)

ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΩΝ (Αναστασίου):Στεφάνου, ΚΟυμπές, Παπαδάκης, Τσιριμώκος 4 (1), Δρακάκης 2, Γκρινιάρης 26 (3), Γιάννου, Πανταζής 10 (1), Χαρατσής 39 (3), Τσαπρούνης 7.
ΤΡΙΤΩΝΑΣ (Μιχελάκος): Κουκουνιάς 4, Κουρής 3, Βερτούδος, Πλουτέτσκι 9 (1), Κυριακόπουλος 11 (2), Ζακυνθινός 14 (1), Ανδρεόπουλος 27, Παπαργυρόπουλος 6, Σμυρλής, Καλαντζής, Γκαβανόπουλος 12 (2).