Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΕΡΕΤΡΙΑ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ 70-66

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Όσο ζει ελπίζει!

ΕΡΕΤΡΙΑ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ 70-66

Μεγάλη νίκη, που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής πέτυχε η Ερέτρια, επικρατώντας του Άρη Θηβών με 70-66.

Οι παίκτες του Κόντου πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο β’ γύρο, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους τρεις παίκτες που έλειπαν την περασμένη αγωνιστική και οι οποίοι έκαναν όλη την διαφορά. Ο Ψαριανός προσπάθησε και κατάφερε να περιορίσει τον Παπάνογλου που είναι σε σούπερ φόρμα, ενώ πολλές και σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Μπαλάφας και Ευγενίου.

Ο Άρης, που έχει κακή παράδοση σε αυτό το γήπεδο, είχε και πάλι σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, γνωρίζοντας μια ήττα που θέτει σε κίνδυνο την παρουσία του στην πρώτη τετράδα.

Στο ημίχρονο ο Άρης ήταν μπροστά στο σκορ με 28-34, αλλά η γ’ περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους τυπικά γηπεδούχους, που με επιμέρους σκορ 21-12, γύρισαν τον αγώνα, πέρασαν μπροστά με 49-46 και έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 70-66 που τους αναπτερώνει τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Χαϊνά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 10-15, 21-12, 21-20.

ΕΡΕΤΡΙΑ (Κόντος-Κατέβας): Ψωμάς, Ευγενίου 18, Μακρύγιαννης, Βαλκάνος, Τσιρόπουλος 14 (1), Μπέλλος 4, Αγγελής 8 (2), Κανάκης Κ. 6, Μπαλάφας 2, Ψαριανός 18.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ (Γερμανός): Χαρατσής 16 (2), Λυμπερίου, Κουτσοβασίλης 3 (1), Καραδόπουλος 2, Βρακάς, Σκυριανός 2, Κλούρας 1. Μανώλας 10, Κανινής, Σολομωνίδης 19 (3), Παπάνογλου 13 (1), Χάλιος.