Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΛΗΛΑΝΤΙΟ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ 55-59

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Ιδανικός αυτόχειρας!

ΛΗΛΑΝΤΙΟ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ 55-59

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, το Ληλάντιο βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη καθώς προηγήθηκε με 48-32 στη γ’ περίοδο, αλλά ο Άρης γύρισε στο ματς κατακτώντας τελικά τη νίκη με 55-59, βάζοντας σε μεγάλες περιπέτειες τους γηπεδούχους, που σήμερα αποδείχθηκαν…ιδανικοί αυτόχειρες!

Το ματς είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, με τον Άρη να προηγείται με 20-26 σε ένα άγευστο πρώτο ημίχρονο, για να ακολουθήσει ένα β 20λεπτο που δεν προσφερόταν για…καρδιακούς.

Το Ληλάντιο με το αίσθημα της επιβίωσης να κυριαρχεί, έκανε ένα τέλειο γ’ 10λεπτο, με τους Βελισσαράκο, Γρηγοράκη και Πούλο να πυροβολούν από την περιφέρεια για να πετύχουν ένα επιμέρους σκορ 28-6 ξεφευ΄γοντας στο σκορ με 48-32 δείχνοντας ικανό για να τελειώσει το ντέρμπι με θετικό πρόσημο.

Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική καθώς ο Άρης με πολύ καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι το…ρεζερβουάρ των γηπεδούχων τελείωνε, ροκάνισε τη διαφορά και με τρίποντο του Παπάνογλου πέρασε μπροστά με 52-54. Ο ίδιος παίκτης αλλά και ο Μανώλας ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών διαμορφώνοντας το τελικό 55-59, με τον Άρη να παίρνει μια σημαντική νίκη που τον φέρνει φαβορί για την είσοδο στην πρώτη τετράδα, σε αντίθεση με το Ληλάντιο που για μια ακόμα φορά έχασε ένα ματς στο τέλος, μόνο που η συγκεκριμένη ήττα ίσως να κοστίσει κάτι παραπάνω, καθώς τα χρονικά περιθώρια στενεύουν απελπιστικά και η παραμονή στην Α’ κατηγορία δείχνει να απομακρύνεται…

Διαιτητές: Χαϊνά-Τσάμης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-13, 20-26, 48-32, 55-59.

ΛΗΛΑΝΤΙΟ (Βελισσαράκος): Ανδρέου, Βελισσαράκος Ν. 12 (2), Γρηγοράκης 18 (1), Πούλος 13 (3), Βεζυρτζόγλου, Σταμέλος 4, Αργυρίου 8, Θεοδώρου.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ (Γερμανός): Χαρατσής 13 (1), Λυμπερίου, Κουτσοβασίλης 11, Καραδόπουλος, Σκυριανός 8, Κλούρας 3, Μανώλας 8, Σολομωνίδης 4, Παπάνογλου 12 (1).