Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Α.Ο.ΚΥΜΗΣ 64-58

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Καθάρισε ο Στεφανίδης!

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Α.Ο.ΚΥΜΗΣ 64-58

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ΑΓΕ Χαλκίδας, που επικράτησε του Α.Ο.Κύμης με 64-58, βλέποντας πλέον ορθάνοιχτη την πόρτα για την είσοδό της στα play-off ανόδου.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν εύκολο έργο, καθώς ο Α.Ο.Κύμης όπως και στα υπόλοιπα ματς έτσι και σήμερα ήταν ανταγωνιστικός, χάνοντας πάλι στις λεπτομέρειες. Παράλληλα, η ομάδα του Τ.Γεωργίου έπαιζε ένα από τα καθοριστικότερα χαρτιά της για την σωτηρία, χωρίς όμως να τα καταφέρει, παρότι στο πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά και το προβάδισμα στο σκορ με 28-36.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Λασπά έπαιξαν καλύτερη άμυνα, ενώ στην επίθεση βρήκαν λύσεις κυρίως κοντά στο καλάθι με πρωταγωνιστή τον Νίκο Στεφανίδη που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, ανακτώντας το προβάδισμα στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου με 46-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Χαλκίδας έβαλε και κάποια μεγάλα σουτ κυρίως με τον Παρασκευόπουλο, πήρε προβάδισμα ασφαλείας και τελικά τη νίκη με 64-58.

Διαιτητές: Μαμασούκα-Βαρσαμάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 15-17, 18-8, 18-14.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Λασπάς): Καραμαλέγκος 9, Παρασκευόπουλος 12 (3), Τσάλλας, Τσιώλης 13, Λασπάς, Αργυρίου, Στεφανίδης 13, Κόφφας 2, Ρήγας 11, Γκουλιώνης 4, Κοφινάς.

Α.Ο.ΚΥΜΗΣ (Γεωργίου): Ψαριανός 5, Τσιαχτάνης 12 (1), Σπανός 5, Μπουζαίος, Ψαριανός Π. 4, Καραβασίλης 21, Δημητρός 3 (1), Στόϊκος 5, Κεράτσας 8 (2), Λαγός, Μετοχιάτης.