Γ ΕΣΚΑΣΕ

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 65-71

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 65-71

Στο μεγάλο ντέρμπι του ομίλου, ο Πρωτέας Σχηματαρίου πήρε μεγάλο διπλό μέσα στην Αυλίδα κερδίζοντας τον Αίαντα με 65-71 μετά από παράταση!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι μέχρι το 30′ δείχνοντας πως μπορούν να καθαρίσουν εύκολα τον αγώνα παρά τις απουσίες των Καραπετάκου, Πρωτόπαππα και Λειβιδιώτη. Προηγήθηκαν με 34-19 στο ημίχρονο και 46-35 στο τέλος της γ’ περιόδου, αλλά από εκεί και πέρα το ντέρμπι γύρισε τούμπα.

Ο Αίαντας φορτώθηκε με φάουλ (Μπαλτάς, Προκοπάκης, Παπαχαραλάμπους από 4), ο Τζάγκρα τραυματίστηκε και ο Πρωτέας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νταλαγιάννη που έβαλε ένα καθοριστικό τρίποντο στο τέλος της κανονικής διάρκειας ισοφάρισε σε 58-58 οδηγώντας τον αγώνα σε πεντάλεπτη παράταση, αφού ο Πολίτης αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή!

Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, είχαν λύσεις στην επίθεση και πήραν τη μεγάλη νίκη με 65-71.

Πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Αναστασίου είχαν οι ηττημένοι.

Διαιτητές: Χαϊνά-Αναστασίου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-7, 34-19, 46-35, 58-58 (καν.διάρκεια), 65-71 (τελ.αποτελ.).

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Πολίτης 2, Τζάγκρα 9 (1), Τριανταφύλλου 6, Λάμπρου 2, Ανδρούτσος 10, Ντάλλης 5, Χαϊντούτης 3, Παπαχαραλάμπους 15, Προκοπάκης 11, Μπαρόλας 2, Μπαλτάς, Παρασκευόπουλος.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χατζής): Νταλαγιάννης 25 (2), Μαριάκης 2, Μπίτσιος 6, Γιαννάκης 4, Τουπέ 1, Παναγιωτόπουλος 9, Βλαχάκης 6, Γιαννάκης 4, Χαρίσης 14, Μπάμπαλης, Μούτσος, Κουρουνάρχης.