Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΡΤΑΚΗΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 93-78

(Μέγας) Αλέξανδρος!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 93-78

Στην καλύτερη του φετινή εμφάνιση, ο Αλέξανδρος νίκησε τον Μάκαρο με 93-78, κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου γύρου και πλέον είναι φαβορί για την παραμονή στην Α’ κατηγορία.

Στο κρισιμότερο ματς της χρονιάς, ο Πανούσης ευτύχησε να έχει όλους τους παίκτες του σε εξαιρετική μέρα.

Είναι ενδεικτικό, πως ο Αλέξανδρος πέτυχε 93 πόντους και ο πρώτος του σκόρερ στο πρωτάθλημα Γκόλιας έβαλε μόλις 14, ενώ τρεις συμπαίκτες του έβαλαν από 17!

Αλλά ακόμα και όταν στη β’ περίοδο ο Σπύρου χρεώθηκε με 3 φάουλ, ήρθε από τον πάγκο ο Παστήρας να ‘κολλήσει’ δύο τρίποντα σε ένα εντυπωσιακό διάστημα για την ομάδα της Αρτάκης που έτρεξε σε αυτό το διάστημα ένα επιμέρους σκορ 31-12!

Ο αγώνας είχε πολύ ωραίο θέαμα παρά την κρισιμότητά του, αλλά και απίστευτες διακυμάνσεις στο σκορ.

Η ομάδα του Παπούλια ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 2-9 και με τρίποντα των Οικονόμου και Κακούση κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους (19-24). Στη β’ περίοδο, ο Αλέξανδρος ήταν το ξεκάθαρο αφεντικό της αναμέτρησης. Πολύ καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση κοντά αλλά και μακριά από το καλάθι, έφεραν το επιμέρους 31-12 με την ομάδα της Αρτάκης να προηγείται στο ημίχρονο με 50-36.

Στη γ’ περίοδο ο Μάκαρος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, ροκάνισε τη διαφορά και με πόντους από τον Ψιμούλη και τον Κυριακίδη μείωσε σε 68-62 ενώ με την έναρξη της δ΄περιόδου με καλάθι του Γιαννακόπουλου σε 68-64!

Από εκεί και έπειτα όμως, ο Αλέξανδρος κυριάρχησε πάνω στο παρκέ, πήγε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους για να επικρατήσει τελικά με 93-78.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Χριστοδούλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 31-12, 18-26, 25-16.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Πανούσης): Κατόλης, Γκόλιας 14, Σπύρου 3 (1), Καψούλης 17, Νικολάου 17, Παστήρας 6 (2), Μακρύγιαννης 17, Τσιλινίκος, Λιαμπότης 11 (1), Δαύρης 2, Σίδερης, Βαλήλας 6.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Λουπουλ 12, Μαμαρέλης 2, Οικονόμου 3 (1), Κυριακίδης 10 (2), Αμπλάς 12, Φουσέκης, Κακούσης 8 (2), Γίδας, Σάββογλου, Ψιμούλης 20 (2), Γιαννακόπουλος 11 (1), Μπουρνούς.