Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 77-52

Ασταμάτητη!

Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 77-52

Ασταμάτητη η Αυλίδα, πέτυχε την 6η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά απέναντι στην Ιτέα με 77-52, ‘κλειδώνοντας’ την τρίτη θέση της βαθμολογίας και βλέποντας πλέον ακόμα ψηλότερα!

Μόνο στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν αντίσταση, καθώς στη συνέχεια οι παίκτες του Τομαρά με πιεστική άμυνα και εύκολους πόντους σε αιφνιδιασμούς, πήραν διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στο ημίχρονο στο +18 (42-24).

Το υπόλοιπο του ματς ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία, με την Αυλίδα να κρατάει τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, φτάνοντας στο τελικό 75-52, για να πάρει έτσι και τη ρεβάνς για τη βαριά ήττα του πρώτου γύρου (61-45).

Στα αξιοσημείωτα του ματς, η πρώτη συμμετοχή με την αντρική ομάδα της Αυλίδας του 16χρονου Κοντέ που μάλιστα συνοδεύτηκε από 11 πόντους με 3/4 τρίποντα (!), αλλά και η επιστροφή στη δράση για τη φιλοξενούμενη ομάδα του Γιάννη Μωραϊτη.

Επίσης, η Αυλίδα κατέβηκε στο ματς με μόλις 9 παίκτες, έχοντας απόντες τους Ξετρίχη (τραυματίας) και Κούρτη (άρρωστος), ενώ από την Ιτέα που συνολικά σήμερα έκανε 23 λάθη και την άλλη εβδομάδα έχει ‘τελικό’ με την Ερέτρια, απουσίαζε ο Παρασκευόπουλος.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 23-10, 15-14, 20-14.

ΑΥΛΙΔΑ (Τομαράς): Αχματιώτης 2, Κατσούλας 10, Χατζηστάμου 22 (2), Κωνσταντόπουλος 11 (1), Κοντές 11 (3), Τσίτσης 7, Νασάκης 14 (1), Αλεξάνδρου, Βασιλείου.

ΙΤΕΑ (Μωραϊτης): Μπαντελάς 14 (1), Ντινόπουλος 2, Μωραϊτης 15, Ευθυμίου 8 (1), Παπαθεοχάρης 3 (1), Κουτρόγιαννος 1, Γεωργαντάς 9, Σκούρας, Αγγελόπουλος, Σταθάς, Πράππας.

* Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.