Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΓΑΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ-ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 77-63

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Νίκη-σωτηρία!

ΓΑΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ-ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 77-63

Μεγάλη νίκη για την Αρτάκη, που σε μια από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις, νίκησε τον Αστ.Αλιβερίου με 77-63 και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Αντίθετα, ο Αστ.Αλιβερίου έμεινε πίσω στη μάχη για τη διεκδίκηση της 2ης θέσης που οδηγεί στα play-off, έχοντας πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του στο σημερινό ματς.

Η Αρτάκη νίκησε δίκαια, έχοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, παρότι έπαιξε από τη β’ περίοδο και μετά χωρίς τον τραυματία Σωτηράκη.

Στα μισά του ματς η Αρτάκη ήταν μπροστά με το οριακό 32-31, αλλά στη γ’ περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 21-13 ξέφυγε με 53-44 για να πάρει τελικά τη νίκη με 77-63, έχοντας ως ‘όπλο’ στο β’ ημίχρονο τον πλουραλισμό στην επίθεση.

Οι Κελαϊδίτης-Στεφανίδης από την περιφέρεια, μαζί με τον Βλάχο ‘κουβάλησαν’ την Αρτάκη, ενώ από τον Αστέρα η πολύ καλή παρουσία των Σιδερίδη και Θ.Μάστορη δεν ήταν αρκετή…

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-7, 13-24, 21-13, 24-19.

ΓΑΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ (Καραγιάννης): Σωτηράκης 4, Κιούσης, Καραγιάννης Ν. 3 (1), Παπαδόπουλος Γ., Κελαϊδίτης 17 (1), Καραγιάννης Ι. 9 (1), Χατζησωτηρίου, Τζεμαϊλας, Κοφινάς 5, Στεφανίδης Αλ. 13 (3), Φλώρος 9, Βλάχος 17.

ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Βογιατζής): Αποστόλου 5 (1), Μάστορης Ι., Δροσάτος 2, Δήμου 2, Σιδερίδης 24 (4), Μάστορης Θ. 19, Νικολάου, Γανωτής 7 (1), Πάτσαλης, Μεϊντάνης, Ρέτσας 4.