Γ ΕΣΚΑΣΕ

Γ΄ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΔΟΞΑ ΔΙΡΦΥΩΝ-ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ 60-51

Γ΄ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΔΟΞΑ ΔΙΡΦΥΩΝ-ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ 60-51

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Δόξα Διρφύων επικράτησε στην παράταση του Παπαθεοδώρου με 60-51 και ενώ στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 46-46.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν με 6-14 στην α’ περίοδο και 6-23 στα μισά της β’ περιόδου.

Η ομάδα των Ψαχνών ανέβασε στροφές στη συνέχεια και στο τέλος της γ’ περιόδου πέρασε μπροστά με το οριακό 35-34.

Η τελευταία περίοδος πήγε στον πόντο, με τα πάντα να κρίνονται στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Παπαθεοδώρου να χάνει την ευκαιρία να πάρει τη μεγάλη νίκη, όταν στα 23′ δευτερόλεπτα, ο Μαρκόπουλος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ!

Ο παίκτης των φιλοξενούμενων όμως είχε 0/2 βολές, με τον Παπαθεοδώρου να χάνει και την τελευταία επίθεση με άστοχο σουτ του Μπρούζου από την κορυφή της ρακέτας.

Με το σκορ ισόπαλο 46-46 οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση, με τους γηπεδούχους σαφώς ανώτερους σε αυτό το διάστημα, να πετυχαίνουν ένα επιμέρους σκορ 15-6, κερδίζοντας με 60-51, έχοντας εκτός από τη νίκη και μια κάβα 9 πόντων για πιθανές ισοβαθμίες.

Από τους φιλοξενούμενους, απουσίαζαν οι Βασιλείου και Μιχαήλ.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Βαρσαμάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-14, 21-28, 35-34, 46-46 (καν.διάρκεια) 60-51 (τελ.αποτελ.).

ΔΟΞΑ ΔΙΡΦΥΩΝ (Μάντζαρης): Τσολάκος 3, Ιγκμπινόβια, Χριστιλάς 7 (1), Ρόγκας 6, Σαρατσής 10 (2), Σπυρέλλης 2, Μπασούκος 3, Καλογιάννης 18, Γραμματικόγιαννης 2, Χονδρός, Μάντζαρης 9, Πνευματικός.

ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ (Σαράπης): Γιάνναλος 5, Ριζούλης 10, Γκιζιώτης 4, Παπαηλίου, Μπρούζος 8 (1), Μαλλιαρός, Μήτρογλου 2, Σαρδελής 8, Παπαδέδες, Τσουπεής 6 (1), Μαρκόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης 5.