Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΥΛΙΔΑ-ΜΑΚΑΡΟΣ 69-55

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Τόπο στα νιάτα…

ΑΥΛΙΔΑ-ΜΑΚΑΡΟΣ 69-55

Με νίκη τελείωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της για φέτος η Αυλίδα, επικρατώντας του Μάκαρου Άμφισσας με 69-55, σε ένα ματς που και δύο ομάδες έδωσαν τόπο στα νιάτα…

Οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικές απουσίες (Τσίτσης, Κούρτης, Βασιελίου, Ξετρίχης) στο ίδιο μήκος κύματος και ο Μάκαρος (Γιαννακόπουλος, Γίδας κλπ), με το ματς να μην έχει το παραμικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον χωρίς αυτό να σημαίνει πως και οι δύο αντίπαλοι δεν έπαιξαν με κίνητρο τη νίκη.

Η Αυλίδα ήταν καλύτερη στο β’ ημίχρονο, κατακτώντας δίκαια το ροζ φύλλο αγώνος που την φέρνει πλέον αγκαλιά με την τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Μάκαρος στηρίχτηκε κυρίως στο περιφερειακό σουτ και με τον Κακούση να πετυχαίνει 4 τρίποντα στη β’ περίοδο κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο οριακά πίσω στο σκορ (33-30).

Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, η Αυλίδα έπαιξε καλή άμυνα και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Κατσούλα πήρε διαφορά ασφαλείας στο σκορ φτάνοντας τελικά στη νίκη με 69-55.

Αξίζει να σημειωθεί, πως για τους γηπεδούχους πέτυχε το πρώτο του καλάθι με το αντρικό τμήμα ο Φραγκούλης ενώ ο άλλος πιτσιρικάς, ο Κελεπούρης, πήρε το βάπτισμα του πυρός.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Ντάνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 20-18, 20-12, 16-13.

ΑΥΛΙΔΑ (Τομαράς): Φραγκούλης 2, Αχματιώτης 10 (2), Κατσούλας 25 (2), Χατζηστάμου 8 (1), Κωνσταντόπουλος 5, Τζεβελέκος 3, Νασάκης 13 (1), Κοντές 2, Καρλής, Αλεξάνδρου, Κελεπούρης.

ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Παπούλιας): Λούπουλ 2, Μαμαρέλης 8 (1), Οικονόμου 4, Κυριακίδης 16 (3), Αμπλάς 4, Οικονόμου Π. 1, Φουσέκης 3 (1), Σάββογλου 2, Ψιμούλης 2, Κακούσης 15 (5), Μαργώνης.