Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΙΤΕΑ 49-55

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Διπλό και φουλ για εξάδα!

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΙΤΕΑ 49-55

Με το διπλό πέρασε από την Ιστιαία η Ιτέα επικρατώντας του Τελεθριακού με 49-55, στο μοναδικό ίσως ματς της αγωνιστικής, που δεν υπήρχε ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Πάντως με αυτό το διπλό η ομάδα του Μωραϊτη έβαλε πλώρη για την είσοδό της στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος!

Στο ματς τώρα, όπως φαίνεται και από το τελικό φτωχό σκορ, δεν είχε πολύ καλό θέαμα. Ο Τελεθριακός έμεινε μόλις στους 49 πόντους, πληρώνοντας την αστοχία του Γιώργου Ρουμελιώτη που έμεινε στους 13 πόντους, αλλά δικαιούται και αυτός αναμφίβολα μια άσχημη μέρα, καθώς κουβαλάει την ομάδα της Ιστιαίας από την αρχή της σεζόν.

Όσο για την Ιτέα, κατάφερε από τους 55 πόντους της, να πετύχει τους 30 έξω από τη γραμμή των 6.75 μ. έχοντας 10 εύστοχα τρίποντα!

Κορυφαίος σε αυτό τον τομέα ο Ευθυμίου, που πέτυχε 21 πόντους με 5 τρίποντα!

Η ομάδα του Δαδίτσιου ξεκίνησε πάντως καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκε νωρίς με 9-2, αλλά δύο τρίποντα από τον Πράππα και ένα από τον Ευθυμίου έφεραν την Ιτέα μπροστά στο 10λεπτο με 13-16.

Στο β’ 10λεπτο ο ρυθμός έπεσε με την Ιτέα να διατηρεί προβάδισμα ασφαλείας κλείνοντας το ημίχρονο με 22-29.

Η γ’ περίοδος έκρινε και το ματς, με τον Ευθυμίου σε ένα κρεσέντο έξω από τη γραμμή του τριπόντου να ευστοχεί σε 3 και μαζί με άλλα δύο τρίποντα από τον Αγγελόπουλο, η Ιτέα ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (35-46).

Στην τελευταία περίοδο ο Τελεθριακός προσπάθησε να αντιδράσει, πλησίασε στο σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι ψύχραιμοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Ι.Μωραϊτη, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 49-55.

Διαιτητές: Μαμασούκα-Παστήρας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 22-29, 35-46, 49-55.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Ρουμελιώτης Θ. 4, Ρουμελιώτης Γ. 13 (1), Καστάνας 2, Ρουμελιώτης Αν. 2, Μέτα, Μιχαηλίδης, Μπόλματης 9 (3), Δήμου, Φακίτσας 2, Τριανταφύλλου 17.

ΙΤΕΑ (Μωραϊτης): Αγγελόπουλος 7 (2), Μπαντελάς 3, Ντινόπουλος 2, Κοντογιάννης, Σταθάς, Πράππας 9 (3), Ευθυμίου 21 (5), Παπαθεοχάρης 2, Σκούρας, Γεωργαντάς 11.