Α’ΕΣΚΑΣΕ: ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ-ΙΤΕΑ 91-62

Α’ΕΣΚΑΣΕ

Και τώρα play-off!

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ-ΙΤΕΑ 91-62

Στις νίκες επέστρεψε το Σχηματάρι νικώντας την Ιτέα με 91-62 κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και πλέον μπαίνει στα play-off για την άνοδο στη Γ’ Εθνική!

Η ομάδα του Τσαούση έπαιξε καλό μπάσκετ, έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αλλά και η Ιτέα τηρουμένων των αναλογιών δεν τα πήγε άσχημα, με τον Μωραϊτη να δίνει τόπο στα νιάτα, έχοντας σήμερα στην αποστολή πολλούς παίκτες από τα τμήματα παίδων και εφήβων.

Ο Ερμής μπήκε σοβαρός στο ματς, πήρε διαφορά ασφαλείας από νωρίς με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 31-13. Η Ιτέα ισορρόπησε μετά τον αγώνα, το ημίχρονο τελείωσε με 50-31 και με τη διαφορά να παίζει σε αυτά τα επίπεδα το ματς τελείωσε με 91-62.

Οι γηπεδούχοι πλέον μπαίνουν στη μάχη των play-off την επόμενη Παρασκευή με αντίπαλο την Αυλίδα στοχεύοντας στην πρόκριση στον τελικό, ενώ η Ιτέα έκελισε αναμφίβολα με θετικό πρόσημο τη σεζόν, την πρώτη μετά την επάνοδό της στην κατηγορία των μεγάλων.

Στα θετικά για την ομάδα του Τσαούση και η επιστροφή στη δράση του Σωτ.Κώνστα μετά από αρκετές εβδομάδες λόγω τραυματισμού.

Διαιτητές: Τσάλλας-Βαρσαμάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-13, 19-18, 18-18, 23-13.

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (Τσαούσης-Κικίδης): Κουτής, Ζορμπάνος 2, Κοσμετάτος 12 (1), Βαϊνάς 10 (2), Τζελάς 5 (1), Κώνστας 3 (1), Φλώτσιος 17 (1), Κωνσταντούρας 6, Μουλάς 9 (1), Βλάχος 8, Γυφτονικολός 10, Σπανός 9.

ΙΤΕΑ (Μωραϊτης-Μολές): Πράππας, Αγγελόπουλος 8 (2), Παγώνης 7 (1), Ντινόπουλος 2, Σταθάς 9 (3), Παπαδρόσος 3, Ευθυμίου 11 (1), Παπαθεοχάρης 5, Σανούδος, Πασαλιμανιώτης 4, Γεωργαντάς 13.