Α2

Α2 BASKET: Πετάει ο Γ.Σ.Κύμης για την Α1! (Νίκησε το Περιστέρι με 80-64)

Ο Γυμναστικός αμόλησε…καλούμπα δύο μέρες πριν την Καθαρά Δευτέρα, νίκησε το Περιστέρι με 80-64  και μαζί με τον Φάρο Κερατσινίου απολαμβάνει την κορυφή της βαθμολογίας, γνωρίζοντας πως αν αυτό το σερί επεκταθεί μέχρι τέλους, θα τον φέρει με μαθηματική ακρίβεια απ’ ευθείας στην Α1 Κατηγορία!

Βέβαια, όπως λέει και ο Μπρατσιάκος ο Γυμναστικός πάει βήμα-βήμα, ακόμα απομένουν αρκετοί τελικοί, η Α2 είναι απρόβλεπτο πρωτάθλημα και από εκεί που αισθάνεσαι ισχυρός μπορεί να βρεθείς στον γκρεμό χωρίς να το καταλάβεις…

Στο σημερινό ματς, η Κύμη ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο στην επίθεση, έβρισκε λύσεις τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι, όντως πολύ καλά διαβασμένη και στου δρόμου τα μισά προηγήθηκε με 49-37.

Οι γηπεδούχοι είχαν στη συνέχεια ένα νεκρό τρίτο δεκάλεπτο δίνοντας δικαιώματα στο Περιστέρι που μείωσε ακόμα και σε 59-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως αποκαταστάθηκε η τάξη, ο Γυμναστικός έπαιξε πολύ καλή άμυνα, έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι του ξαναφέρνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, φτάνοντας στο τελικό θριαμβευτικό 80-64.

Για τον Γ.Σ.Κύμης, που είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιλόσεβιτς με 18 πόντους.

Διαιτητές: Τζαφλέρης, Φακίτσας, Καλογερόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 23-17, 10-18, 21-9.

Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 16, Μιλόσεβιτς 18 (3), Ψαθάς 11, Παπαντωνίου, Καρινιάουσκας 8 (1), Κατράνας 4 (1), Γκιζόγιαννης 7 (2), Κωνσταντακόπουλος, Σιγκούνας 10, Λόλας 2, Κακιούζης 4.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Λάκκας 2, Τσιότρας 8, Πολυτάρχου 13 (1)Παπαντωνάκος 13 (3)Σκουλίδας 6, Ψαρόπουλος 7 (1), Κατιάκος 4, Μπλάνκεσιπ 4, Γκίλχριστ 7.