αρχική Uncategorized Α’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF: ΛΟΚΡΟΣ-ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ 87-74

Α’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF: ΛΟΚΡΟΣ-ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ 87-74

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF

Προβάδισμα τίτλου!

ΛΟΚΡΟΣ-ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ 87-74

Το πρώτο βήμα για την άνοδο στη Γ’ Εθνική έκανε ο Λοκρός που επικράτησε δίκαια του Σχηματαρίου με 87-74 και πλέον με τις νίκες στο 2-1 χρειάζεται μια ακόμα για να στεφθεί πρωταθλητής και να πετύχει ότι δεν κατάφερε πέρυσι.

Οι γηπεδούχοι, με την συμπαράσταση του κόσμου τους που γέμισαν το κλειστό της Αταλάντης, μπήκαν στον τελικό φουριόζοι, δείχνοντας να μην έχουν κανένα πρόβλημα από την μεγάλη χρονικά αποχή τους από επίσημο ματς καταφέρνοντας από την πρώτη κιόλας περίοδο να βάλουν τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση όταν και προηγήθηκαν με 29-10.

Στο ημίχρονο το σκορ είχε φτάσει στο 48-27 με το Σχηματάρι να μην μπορεί να σταματήσει τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων, ενώ ο Τσαούσης εκτός από το -21 είχε και ένα ακόμα μεγάλο πονοκέφαλο που είχε να κάνει με τα 4 φάουλ που ήταν ήδη φορτωμένος ο Γυφτονικολός.

Στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί αλλά η διαφορά που είχε δημιουργηθεί ήταν αδύνατο να  καλυφθεί.

Η γ’ περίοδος τελείωσε με 76-54 και ενώ προηγουμένως η διαφορά είχε φτάσει και στο +26 για τους γηπεδούχους, για να πετύχει στο τελευταίο 10λεπτο ένα επιμέρους σκορ 11-25 το Σχηματάρι μειώνοντας στο τελικό 87-74, μένοντας έτσι με μια γλυκόπικρη γεύση, καθώς έδειξε πως μπορεί να έχει καλύτερη εικόνα στη σειρά των τελικών από αυτή που παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο.

Το σκορ λοιπόν είναι πλέον στο 2-1 και το…γκολ σήμερα για τον Λοκρό με το οποίο πήρε το προβάδισμα στο σκορ το έβαλε ο Ανέστης Μάτος.

Ο αρχηγός του Λοκρού παρέσυρε τους συμπαίκτες του σε ένα σούπερ ρυθμό, πέτυχε 32 πόντους και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα της Αταλάντης στη νίκη.

Σημαντική βοήθεια στην επίθεση έδωσε ο Διαμαντής όπως και ο Παπαηλίου ενώ σταθερή αξία ήταν και ο Άγγελος Μάτος από την περιφέρεια.

Από το Σχηματάρι που παρασύρθηκε στο ρυθμό του Λοκρού και δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικό, ξεχώρισε ο Κώνστας στην ουσιαστικά επιστροφή του στη δράση με 11 πόντους, αλλά και ο Βλάχος. Καλός ο Γυφτονικολός για όσο αγωνίστηκε, ενώ να αναφέρουμε ότι παράπονα από τη διαιτησία του Κοτσιμπού είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Κοτσιμπός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-10, 19-17, 28-27, 11-25.

ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 11 (3), Ντολαπτσής 3 (1), Σμάγκιν 5, Παπαηλίου 13 (1), Μάτος Αν. 32 (1), Μάτος Αγγ. 15 (3), Κονδύλης 6, Σοροπάνης 2, Πρεφαντής, Χόντος, Μπούτσικας.

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (Τσαούσης): Κουτής 5 (1), Κοσμετάτος 11 (2), Βαϊνάς 3, Κώνστας 11 (2), Φλώτσιος 8, Κωνσταντούρας 2, Βλάχος 15 (2), Γυφτονικολός 13, Σπανός 6.