Α’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF: ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ-ΑΥΛΙΔΑ 71-52

Α’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF

Προβάδισμα (ημι)τελικού!

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ-ΑΥΛΙΔΑ 71-52

Σήμερα ξεκινάει στην ουσία το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας για τις ομάδες που έχουν φιλοδοξίες ακόμα και για άνοδο στη Γ’ Εθνική, με το Σχηματάρι να κερδίζει την Αυλίδα με 71-52, κάνοντας το 2-1 στη σειρά και παίρνοντας το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, βρήκαν αντίσταση μόνο στην πρώτη περίοδο (17-13), καθώς στη συνέχεια επέβαλαν το ρυθμό τους ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς φτάνοντας στη νίκη με 71-52.

Πολύ καλή η β’ περίοδος για το Σχηματάρι που με επιμε΄ρους σκορ 17-7 πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 14 πόντων (34-20).

Η Αυλίδα, που δεν βρήκε πόντους από τον Κατσούλα και τον Χατζηστάμου, αντέδρασε στη γ’ περίοδο και με πολύ καλό τον Νασάκη προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς μειώνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.

Στην τελευταία περίοδο όμως, το Σχηματάρι πήρε και πάλι τον έλεγχο φτάνοντας στο τελικό +19 (71-52).

Ραντεβού τώρα για τις δύο ομάδες το επόμενο Σάββατο στην Αυλίδα, με την ομάδα του Τομαρά να επιδιώκει την ισοφάριση της σειράς και την επιστροφή και πάλι στο Σχηματάρι, ενώ από την άλλη πλευρά η ομάδα του Τσαούση, που προφύλαξε τον Κώνστα, θα επιδιώξει όπως είναι ευνόητο τη νίκη-πρόκριση.

Διαιτητές: Τσάλλας-Μαμασούκα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 17-7, 18-19, 19-13.

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (Τσαούσης): Κοσμετάτος 16 (1), Βαϊνάς, Κολοβός 7, Φλώτσιος 22 (3), Κωνσταντούρας 8, Μουλάς, Βλάχος 8 (2), Γυφτονικολός 9, Σπανός.

ΑΥΛΙΔΑ (Τομαράς): Κοντές 5 (1), Αχματιώτης, Κατσούλας 8 (1), Κούρτης 5 (1), Χατζηστάμου 2, Κωνσταντόπουλος 5 (1), Τζεβελέκος 2, Τσίτσης 6 (1), Νασάκης 19 (1), Βασιλείου.