Α2

Α2 BASKET: Με άμυνα μπετόν αρμέ πέρασε από το Ιβανώφειο! (62-73)

Απίστευτη άμυνα από την ομάδα του Μπρατσιάκου στην τελευταία περίοδο όταν και έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 4-10, κερδίζοντας μέσα στο Ιβανώφειο τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 62-73, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τον μεγάλο στόχο που είναι η άνοδος στην Α1!

Μια μεγάλη νίκη, που συνδυάστηκε από μια…μεγάλη ήττα του Φάρου Κερατσινίου στη Λευκάδα, που δίνει το δικαίωμα στην Κύμη να ορίζει τις τύχες της, καθώς έχοντας κάνει το ρεπό της στην ουσία αυτή τη στιγμή ισοβαθμεί με τον Φάρο τον οποίο και θα περιμένει την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της!

Το ματς είχε δύο διαφορετικές όψεις. Το ξεκίνημα της Κύμης ήταν βγαλμένο από τα καλύτερα όνειρα των φιλοξενούμενων. Μπαίνοντας στο ματς απόλυτα διαβασμένη και προσηλωμένη στο στόχο έτρεξε ένα σερί 0-10, προηγήθηκε με 11-21 και 13-28 στην α’ περίοδο, έχοντας σε αυτό το διάστημα 3/4 τρίποντα και 11/11 βολές!

Στη συνέχεια όμως τα ποσοστά στην επίθεση έπεσαν, ο Ηρακλής πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 27-17 κλείνοντας το ημίχρονο στο 40-45.

Στα μισά του ματς, η ομάδα του Μπρατσιάκου έχει 15/21 βολές, 6/15 δίποντα και 6/11 τρίποντα.

Η διαφορά πάντως δεν αντικατόπτριζε την πραγματική εικόνα του ματς, καθώς σχεδόν σε όλο το ημίχρονο ο Γυμναστικός ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά πόντων και μόνο προς το τέλος ο Ηρακλής κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στη γ’ περίοδο με τον Ηρακλή να έχει επιστρέψει για τα καλά στο ματς καθώς το σκορ ήταν 58-63 και ενώ 2′ λεπτά πριν το τέλος οι δύο ομάδες ήταν στον πόντο (56-57)!

Στη συνέχεια όμως, οι παίκτες του Μπρατσιάκου…έχτισαν τοίχο μπροστά το καλάθι τους! Ο Ηρακλής έκανε 8′ λεπτά (!) να βρει το δρόμο προς το καλάθι και αυτό μέσω ελευθέρων βολών, με την Κύμη να παίρνει αέρα 10 πόντων (58-68) λίγο πριν το φινάλε. Στο φινάλε με σωστή διαχείριση κράτησε το υπέρ της προβάδισμα κατακτώντας μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 62-73 απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε το τελευταίο της χαρτί!

Διαιτητές: Μπήτης- Ταρενίδης Στ.- Παγώνης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-28, 27-17, 18-18, 4-10.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Ταραμάς, Κοντόπουλος, Χείλαρης 8 (1), Μουρατίδης 2, Γ. Αποστολίδης 16 (2), Απ. Αποστολίδης 2, Καραγκιολίδης 12 (4), Καραθανάσης, Γκιουλέκας 2, Κοθράς 5 (1), Μπένας 11, Δέσπος 4.

Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 14, Μιλόσεβιτς 20 (1), Σέττος, Κακιούζης, Παπαντωνίου, Καρινιάουσκας 2, Κατράνας 6 (2), Ψαθάς 11 (2), Γκιζογιάννης 14 (1), Κωνσταντακόπουλος, Σιγκούνας 6 (1), Λόλας.