Α2 BASKET: Πρώτος και καλύτερος! (92-66)

Α2 BASKET

Πρώτος και καλύτερος!

Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 92-66

Το πρώτο από τα τέσσερα βήματα για την απ’ ευθείας άνοδο στην Α1 έκανε σήμερα ο Γ.Σ.Κύμης που νίκησε το Παγκράτι με 92-66, ανεβαίνοντας και μαθηματικά πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Οι παίκτες του Μπρατσιάκου έδειξαν να βρίσκονται σε σούπερ κατάσταση τώρα που πλέον κρίνονται τα πάντα και με τη βοήθεια του κόσμου τους που γέμισε και πάλι ασφυκτικά τις εξέδρες πήρε τη νίκη με 26 πόντους διαφορά απέναντι σε μια ομάδα που είναι από τις πιο φορμαρισμένες του πρωταθλήματος!

Ο Γυμναστικός μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς, επέβαλε τους δικούς του όρους στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 25-18 στην πρώτη περίοδο έχοντας λύσεις στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι διεύρυνα και άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο +15 του πρώτου ημιχρόνου (47-32) με την ίδια συνταγή.

Η αντίδραση από πλευράς φιλοξενουμένων δεν ήρθε ποτέ, η Κύμη ξέφυγε με 68-48 στη γ’περίοδο ‘κλειδώνοντας’ κάπου εκεί τη μεγάλη νίκη, με το τελευταίο δεκάλεπτο να έχει περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα και τους γηπεδούχους να φτάνουν μέσα σε αποθέωση στο τελικό 92-66 και πλέον τα βλέμματα όλων στρέφονται στο μεγάλο ντέρμπι της ερχόμενης εβδομάδας με τον Εθνικό στον Πειραιά, όπου μια νίκη για την ομάδα του Μπρατσιάκου θα φέρει πολύ κοντά τον Γυμναστικό στην απ’ ευθείας άνοδο στην Α1 κατηγορία!

Διαιτητές: Διαμαντής-Κωνσταντινόπουλος-Δημόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 47-32, 68-48, 92-66.

Γ.Σ. ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 19, Μιλόσεβιτς 12 (1), Ψαθάς 5 (1), Κακιούζης 10, Παπαντωνίου, Καρινιάουσκας 2, Κατράνας 14 (4), Σιγκούνας 13 (3), Γκιζογιάννης 4, Αράπης, Λόλας 8.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 7 (1), Παναγιωταράς 2, Παπαδιονυσίου 6, Φακοπούλιδης 11 (1), Μοτσενίγος 14 (1), Αντωνάκης 2, Λεκάκης, Κουτρούλιας 4, Σαχπατζίδης 12, Περσίδης 6, Δενδρινός 2.