Β’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF: ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 54-46

Β’ ΕΣΚΑΣΕ PLAY-OFF

Υπερπρωταθλητής!

ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 54-46

Με νίκη, έστω και αγχωτική, ολοκλήρωσε τα play-off ο Πρωτέας Λαμίας επικρατώντας της ΑΓΕ Χαλκίδας με 54-46 και έτσι πήρε τον τίτλο του υπερπρωταθλητή ανεβαίνοντας πανηγυρικά στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, αλλά δεν έλειψε το σασπένς μια που η ΑΓΕΧ παρότι ταξίδεψε στη Λαμία με μόλις 8 παίκτες εγκλώβισε με άμυνα ζώνης τους γηπεδούχους, έχοντας μάλιστα το προβάδισμα στο ημίχρονο με 18-22.

Η συνέχεια πάντως ήταν διαφορετική. Ο Πρωτέας πίεσε σε όλο το γήπεδο, έκλεψε μπάλες και με πρωταγωνιστή τον Μαλισσιόβα (φωτο) αλλά και τον Κωνσταντίνου από την περιφέρεια κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στη γ’ περίοδο με 34-29.

Η διαφορά πήγε μέχρι τους 10 πόντους, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν πάλι στους 3, προσωρινά όμως καθώς ο Πρωτέας πήρε εκ νέου διαφορά ασφαλείας και μαζί τη νίκη με 54-46.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-11, 11-11, 16-7, 20-17.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ (Μελισσάρης): Κωστής, Σιόλος, Μαλλισιόβας 13 (1), Πολύμερος 11 (1), Τσουκαλάς, Κωνσταντίνου 15 (5), Τριανταφυλλίδης 6 (1), Φαλιάς, Συκιώτης, Σκαρμούτσος, Ρήγας, Μπέλλης 9.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Λασπάς): Κύρκος 13 (1), Τσάλλας, Τσιώλης 20, Λασπάς Π., Χουλιάρας, Στεφανίδης 5, Ρήγας 8 (1), Κοφινάς.