Α2

Η πιο γλυκιά ήττα για την Κύμη! (Έχασε από τον Προμηθέα 78-71)

Υπό άλλες προϋποθέσεις το σημερινό ντέρμπι στην Πάτρα μπορεί να έκρινε πολλά ίσως και τα πάντα για την Κύμη, όμως εδώ και μια εβδομάδα η ομάδα του Μπρατσιάκου ζει το όνειρο της απ’ ευθείας ανόδου στην Α1 μετά και τον θρίαμβο επί του Φάρου Κερατσινίου στο ντέρμπι της χρονιάς, οπότε, το ματς με τον…κακό δαίμονα Προμηθέα δεν είχε κανένα βαθμολογικό κίνητρο.

Οι Πατρινοί, η μοναδική ομάδα της Α2 που βρήκε φέτος το…κουμπί της Κύμης, έφτασε τελικά στην επιτυχία με 78-71 αλλά αυτή η ήττα ίσως και να ήταν η πιο…γλυκιά που έχει κάνει ο Γυμναστικός από ιδρύσεώς του!

Ο Μπρατσιάκος μοίρασε το χρόνο συμμετοχής, μπορεί τελικά να έχασε, αλλά ακόμα και στο φινάλε απέδειξε πως άπαντες στην ομάδα ήταν πανέτοιμοι και ίσως αυτό να ήταν και το μυστικό της φετινής τεράστιας επιτυχίας.

Σήμερα ήταν η σειρά του αρχηγού Παντελή Σέττου, που στα περισσότερα ματς ήταν εκτός 12αδας αλλά απέναντι στον Προμηθέα έδειξε σαν έτοιμος από καιρό!

Με 13 πόντους κράτησε την Κύμη μέσα στον αγώνα και όταν ο 13ος παίκτης σου έχει τέτοια συγκέντρωση και ετοιμότητα, πως μετά να μην πάρεις την κούπα!

Ο Προμηθέας τα έβαζε όλα στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά αρκετές φορές, αλλά η Κύμη παρότι ο Μπρατσιάκος…πάρκαρε τους βασικούς στον πάγκο, βρήκε τις δυνάμεις και με πολύ καλή άμυνα στη γ’ περίοδο να ξαναμπεί μέσ στον αγώνα.

Μάλιστα, με καλάθι του Κακιούζη προσπέρασε στο σκορ με 56-57 στη δ’ περίοδο, πήγε τον αγώνα στον πόντο απέναντι στους Πατρινούς που συνέχισαν να παίζουν με την βασική τους πεντάδα (!), για να ηττηθεί τελικά στις λεπτομέρειες με 78-71, μια διαφορά που αδικεί τους πρωταθλητές καθώς μέχρι και στα τελευταία δευτερόλεπτα έκαναν προσπάθεια για την ανατροπή!

Διαιτητές: Σώμος-Τσώνος-Διμπινούδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  24-17, 48-39, 56-53, 78-71.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Δανάς, Νοέας 3 (1), Κουμπούρας 12, Γιαννικόπουλος 8 (2), Βύρλας, Πέττας 12 (2), Γερομιχαλός 4, Μαναβόπουλος 5, Πέτροβιτς 4, Τσάμης  16 (1), Αλίχοντζιτς 14 (10ρ.), Χαμηλός.
Γ.Σ.ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 15 (10ρ.), Ψαθάς, Σέττος 13 (3/3τρ.) Κακιούζης 10, Αράπης,  Καρινιάουσκας 3, Κατράνας 3 (1), Σιγκούνας 7 (1), Γκιζόγιαννης 7, Κωνσταντακόπουλος 11, Σκουλούδης 2, Λόλας.