Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΦΑΣΗ Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 57-62

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΦΑΣΗ Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Άλμα ανόδου!

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 57-62

Μεγάλη νίκη για τον Άρη Αμφίκλειας μέσα στη Λιβαδειά επί του Κένταυρου με 57-62 και πλέον οι ‘κιτρινόμαυροι’ είναι ακόμα πιο κοντά στο στόχο της ανόδου στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ.

Οι δύο ομάδες γνωρίζονταν καλά καθώς είχαν βρεθεί αντιμέτωπες και στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος, το ματς ήταν ντέρμπι όπως αναμένονταν και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Πάντως αξίζει να σημειωθεί, πως στο φινάλε ο Κένταυρος παραλίγο να κάνει την ανατροπή, καθώς ο Άρης είχε στο τέλος μόλις 4/14 βολές!

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 27-29, με τον Κένταυρο να παίρνει οριακό προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου με 44-43.

Στη δ’ περίοδο που ήταν και η καθοριστική, ο Μώρος με 11 πόντους σε αυτό το διάστημα έβαλε τον Άρη μπροστά στο σκορ με 51-58, διαφορά που φάνταζε αρκετή σε ένα τόσο κλειστό ματς για να του δώσει τη νίκη.

Η ομάδα της Λιβαδειάς όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με 2/2 τρίποντα μείωσε στον πόντο (57-58)!

Κάπου εκεί ξεκίνησε το ρεσιτάλ χαμένων βολών για τον Άρη, που έχασε 10 (!) μέχρι να λήξει το ντέρμπι!

Ο Μιχέλης με 1/6 έγραψε το 57-60, ο Κένταυρος έχασε δύο σουτ στην προσπάθεια να ισοφαρίσει και ο Παπαδάκης με βουτιά στο παρκέ πήρε το καθοριστικό ριμπάουντ.

Αμέσως του έγινε φάουλ, με τον έμπειρο παίκτη να έχει 2/2 διαμορφώνοντας το τελικό 57-62 που διατηρεί την ομάδα της Αμφίκλειας αήττητη στα play-off ανόδου για τη Β’ ΕΣΚΑΣΕ!

Διαιτητές: Ντάνος-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 11-15, 17-14, 13-19.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Σανιδάς Χ.): Ιωάννου, Σανιδάς Αθ. 13 (1), Αντωνάκος, Παπαδόπουλος 4, Πάττας 3 (1), Δούκας, Σανιδάς Χαρ. 17 (2), Κάτσικας 3 (1), Λαμπριντζής 6, Παπαδήμος 2, Τσώνης 4, Τσιφής 5 (1).

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Ποζιός 2, Χούμπα, Μώρος 16, Μιχέλης 3, Παπαναγιώτου, Παπαδάκης 22 (2), Σύρος 6, Χατζής, Τσεκούρας 10, Ζανιάς, Τσαρπαλής 3, Τσιαπραϊλης.