Α1 Α2

Εθνική…ανόδου και εύκολο 68-36 επί της Ολλανδίας!

Αντίσταση περίμενε η Εθνική Ελλάδας από τους Ολλανδούς, σε κάτι τέτοιο πίστευε άλλωστε και ο Παπαθεοδώρου για να βρει η ομάδα του ρυθμό όπως είπε χθες μετά τη νίκη επί της Ιρλανδία, αλλά μάταια!

Η Ελλάδα ήταν αρκετά καλή σήμερα, τόσο ώστε να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση επί της Ολλανδίας με το ευρύ 68-36 έχοντας και πάλι ως σήμα κατατεθέν της άμυνα της!

Και αν οι Ολλανδοί νόμιζαν πως οι 12 πόντοι που είχαν πετύχει στην πρώτη περίοδο ήταν λίγοι, μάλλον δεν ήξεραν τι τους περίμενε…

Στο ημίχρονο είχαν πετύχει άλλους 5, στη γ’ περίοδο έβαλαν τους πρώτους πόντους στο 6′ φτάνοντας στο τέλος στους 26.

ελα2Τελικά, η Εθνική χαλάρωσε κάπως προς το τέλος, λογικό άλλωστε με τη διαφορά να παίζει γύρω από τους 30 πόντους και το σκορ που έγραψε στο φινάλε ο φωτεινός πίνακας να είναι το 68-36.

Η Εθνική μας έκανε λοιπόν το αναμενόμενο 2/2 και πλέον περιμένει στην ουσία να τελειώσει η πρώτη φάση για να μπούμε στα..σπουδαία.

Στόχος άλλωστε είναι η πρωτιά και η (επ)άνοδος στην Α’ κατηγορία.

Στις εξέδρες βρέθηκαν στο ημίχρονο και αποθεώθηκαν οι Γιάννης και Θανάσης Αντετοκούνμπο, ενώ το άσχημο νέο ήταν ο τραυματισμός του Κώστα Αντετοκούνμπο στη γ’ περίοδο…

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία), Ρόσι (Ιταλία), Πέλτεκοφ (Βουλγαρία).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-12, 33-17, 52-26, 68-36.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 11 (1), Κόττας 6, Κόνιαρης 2, Τσαλμπούρης 10 (1), Σκουλίδας 5 (1), Μπίλλης 2, Σταμάτης 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 16, Δίπλαρος, Μουράτος 6, Λούντζης 2, Αντετοκούνμπο 3 (1).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Στέενμετζ): Όστιν, Μπρούινινγ, Μπάτερ 4, Ντε Πρέε 6, Λίεμ 7, Ντρίσεν 2, Στολκ 3, Κούπμανς 7, Μπλέεκερ, Μπίσααρ 2, Βος 5, Λαρός.