Α1 Α2

Πήρε την πρόκριση πάει για την άνοδο! (ΕΛΛΑΔΑ-ΒΡΕΤΑΝΙΑ 82-61)

Η Εθνική μας ομάδα είναι από σήμερα το βράδυ και μαθηματικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ως 1η και καλύτερη και πλέον τώρα αρχίζουν τα δύσκολα και τα κρίσιμα ταυτόχρονα, καθώς ο στόχος που είχε τεθεί από την αρχή ήταν ξεκάθαρος.

Πρώτη θέση στο Ευρωμπάσκετ και άνοδος στην 1η κατηγορία, εκεί που είναι άλλωστε η φυσική θέση της Ελληνικής ομάδας.

Απέναντι στους Βρετανούς, η Ελλάδα πήρε εύκολα τη νίκη με 82-61, έκανε το 5/5 πήρε την πρόκριση και τώρα πάει για το…μεγάλο κόλπο της ανόδου!

Η Ελλάδα έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα, προηγήθηκε με 20 πόντους με το καλημέρα, με τον κόσμο να γεμίζει ασφυκτικά το κλειστό ‘σπρώχνοντας’ την ομάδα του Παπαθεοδώρου προς τη νίκη!

ΧΑΡΑΛΣτο ημίχρονο η Ελλάδα ήταν μπροστά με νταμπλ-σκορ (44-22) αλλά στη γ΄ περίοδο ο ρυθμός των Ελλήνων παικτών έπεσε, οι Βρετανοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση πέτυχαν αρχικά ένα σερί 0-9 και έκλεισαν τη γ’ περίοδο με επιμέρους σκορ 16-22.

Μάλιστα, ήταν η πρώτη φορά που η Ελλάδα δέχθηκε 22 πόντους σε μια περίοδο, για πρώτη φορά έχασε σε ένα 10λεπτο, αλλά όλα αυτά δεν έχουν καμιά σημασία όταν μιλάμε για μια συνολική προσπάθεια, που στην ουσία δεν διαρκεί ένα ματς, αλλά ένα ολόκληρο τουρνουά 10 ημερών!

Τελικά η Εθνική βρήκε το ρυθμό της στη συνέχεια, έφτασε στη νίκη με 82-61 και στη δικαιολογημένη αποθέωση από τον κόσμο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Ελληνικής ομάδας ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος που ήταν σήμερα ασταμάτητος με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ!

Διαιτητές: Λαβριναβίτσιους (Λιθουανία), Βοϊνοβιτς (Μαυροβούνιο), Αμπρόσοφ (Ουκρανία).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-9, 44-22, 60-44, 82-61.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 7 (1), Κώττας 4, Κόνιαρης 2, Τσαλμπούρης 14, Σκουλίδας 13 (3),  Χαραλαμπόπουλος 25 (3), Σταμάτης 11 (1),  Μουράτος 4, Λούντζης 2, Αντετοκούνμπο.

ΜΕΓ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Κάπουλας): Ράσελ, Αρισόλ 2, Κάρεϊ 9, Γουίλιαμς 10, Ντανκ Ακοντό 12, Γκόρντον 3, Στιλ 3, Νουαγκμπόσο 2, Μάλκολμ 3, Λόουσον 10, Χάνσον-Γιανγκ, Ιντόγου 7.