Α1 Α2

Το πήρε το Μαυροβούνιο! Νίκησε την Ισλανδία με 78-76

Σε ένα συγκλονιστικό τελικό, που χρειάστηκε και έξτρα 5λεπτη παράταση για να αναδειχθεί ο νικητής, το Μαυροβούνιο νίκησε την εκπληκτική Ισλανδία με 78-76 και κατέκτησε την 1η θέση.

Στην κανονική διάρκεια το Μαυροβούνιο είχε σταθερό προβάδισμα στο σκορ, αλλά προς το τέλος της κανονικής διάρκειας, οι Ισλανδοί με ένα καταιγισμό τριών πόντων, πήγαν το ματς στην παράταση (71-71)!

Η ουσία πάντως είναι, πως πέρα από το γόητρο της 1ης θέσης, Μαυροβούνιο, Ισλανδία και Ελλάδα είναι οι μεγάλες νικήτριες της διοργάνωσης κατακτώντας τα τρία εισιτήρια της ανόδου στην Α’ κατηγορία.
 Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Κάροβιτς (Βοσνία), Αμπρόσοφ (Ουκρανία).
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 41-29, 59-45, 71-71, (πρτ.) 78-76.
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ντούμπλιεβιτς): Τσάραπιτς 5, Κριβοκάπιτς 17, Ραντούνοβιτς 4, Πόποβιτς 21, Μπάτσοβιτς 6, Χατζιμπέγκοβιτς 5, Ίλιτς 14 (18 ριμπ.), Νίκολιτς 4, Κνέζεβιτς 2.
ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Στέφανσον): Χέρμανσον, Γκούντμουντσον 23 (13 ριμπ.), Μπίργκισον 17, Πάλσον 10, Στέφανσον 3, Γιόνσον 14, Άγκουστσον 3, Γκίλφασον, Χλίνασον 6.