Over play

EUROBASKET U20: Αποτελέσματα & βαθμολογίες

Μια αγωνιστική έμεινε για την ολοκλήρωση της 1ης φάσης του Ευρωμπάσκετ Νέων και πλέον έχει ξεκαθαρίσει σε μεγάλο βαθμό ποιες ομάδες προκρίνονται στην επόμενη φάση και αυτό που απομένει στην ουσία αύριο, είναι να φανεί η τελική κατάταξη στους ομίλους.

Η Εθνική Ελλάδας θα αντιμετωπίσει κατά πάσα πιθανότητα τη Βοσνία, εφόσον βέβαια αύριο οι Βόσνιοι επικρατήσουν της Βουλγαρίας.

Η Ελλάδα αξίζει να σημειωθεί, πως μετά από 4 αγωνιστικές διαθέτει την καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης με παθητικό μόλις 40,5 πόντους μ.ο.!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιουλίου

Μαυροβούνιο-Γεωργία 78-55

Αρμενία-ΠΓΔΜ 56-67

Σάββατο 16 Ιουλίου

Πορτογαλία-Αρμενία 70-54

ΠΓΔΜ-Μαυροβούνιο 44-67

Κυριακή 17 Ιουλίου

Γεωργία-ΠΓΔΜ 85-61

Μαυροβούνιο-Πορτογαλία 66-36

Τρίτη 19 Ιουλίου

Αρμενία-Μαυροβούνιο 44-78

Πορτογαλία-Γεωργία 55-82

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Μαυροβούνιο 4-0 289-179 8

2.Γεωργία 2-1 222-194 5

3.ΠΓΔΜ 1-2 172-208 4

4.Πορτογαλία 1-2 161-202 4

5.Αρμενία 0-3154-215 3

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιουλίου

Ρωσία-Εσθονία 61-49

Λευκορωσία-Ισλανδία 73-68

Σάββατο 16 Ιουλίου

Πολωνία-Λευκορωσία 80-51

Ισλανδία-Ρωσία 71-65

Κυριακή 17 Ιουλίου

Εσθονία-Ισλανδία 72-75

Ρωσία-Πολωνία 60-70

Τρίτη 19 Ιουλίου

Λευκορωσία-Ρωσία 58-84

Πολωνία-Εσθονία60-48

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Ρωσία 2-2 270-248 6

2.Πολωνία 3-0 150-111 6

3.Ισλανδία 2-1 216-210 5

4.Λευκορωσία 1-2 182-234 4

5.Εσθονία 0-3 169-196 3

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιουλίου

Αλβανία-Μ. Βρετανία 44-62

Ολλανδία-Κόσσοβο 69-40

Ιρλανδία-Ελλάδα 47-93

Σάββατο 16 Ιουλίου

Ελλάδα-Ολλανδία 68-36

Μ. Βρετανία-Ιρλανδία 66-56

Κόσοβο-Αλβανία 62-55

Κυριακή 17 Ιουλίου

Κόσοβο-Μ. Βρετανία 58-72

Ολλανδία-Ιρλανδία 58-64

Αλβανία-Ελλάδα 35-97

Τρίτη 19 Ιουλίου

Ελλάδα-Κόσοβο103-44

Ιρλανδία-Αλβανία 67-47

Μ. Βρετανία-Ολλανδία 48-40

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Ελλάδα 4-0 361-162 8

2.Μ.Βρετανία 4-0 248-198 8

3.Ολλανδία 1-3 203-220 5

4.Κόσοβο 1-3 204-2995

5.Ιρλανδία 2-2 234-264 6

6.Αλβανία 0-4181-288 4

 

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιουλίου

Κροατία-Ρουμανία 100-67

Σλοβακία-Βουλγαρία 73-83

Σάββατο 16 Ιουλίου

Βοσνία Ερζεγοβίνη-Σλοβακία 97-51

Βουλγαρία-Κροατία 47-81

Κυριακή 17 Ιουλίου

Ρουμανία-Βουλγαρία 76-49

Κροατία-Βοσνία Ερζεγοβίνη 70-66

Τρίτη 19 Ιουλίου

Σλοβακία-Κροατία 54-92

Βοσνία Ερζεγοβίνη-Ρουμανία 73-58

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Κροατία 4-0 343-234 8

3.Βοσνία Ερζεγοβίνη 2-1 236-179 5

2.Βουλγαρία 1-2 179-230 4

4.Ρουμανία 1-2 201-222 4

5.Σλοβακία 0-3 178-272 3

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τετάρτη 20 Ιουλίου

ΚΛ.ΚΑΝΗΘΟΥ

12.00 Αλβανία-Ολλανδία

14.15 Κόσοβο-Ιρλανδία

16.30 Βουλγαρία-Βοσνία Ερζεγοβίνη

18.45 Ελλάδα-Μ. Βρετανία

21.00 Ρουμανία-Σλοβακία

ΔΑΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

14.15 ΠΓΔΜ-Πορτογαλία

16.30 Γεωργία-Αρμενία

18.45 Ισλανδία-Πολωνία

21.00 Εσθονία-Λευκορωσία

*Προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και παίζουν χιαστί σε νοκ άουτ αγώνες στις 22, 23 και 24 Ιουλίου. Τα ζευγάρια των προημιτελικών είναι Α1-Β2, Δ1-Γ2, Γ1-Δ2, Β1-Α2. Συνεχίζουν σε αγώνες κατάταξης όλες οι ομάδες και από την 9η θέση και κάτω.

Σχετικά άρθρα

Waverpoll.com: Θα πετύχει την άνοδο στην Α1 με την Καρδίτσα ο Γ. Μπουρούσης;

pannikolaou

Waverpoll.com: Είναι αναγκαία η απόκτηση ενός PG για τον Παναθηναϊκό;

pannikolaou

Waverpoll.com: Επόμενη ομάδα Mike James

pannikolaou