Α1

Άλωσε το Ιβανώφειο η Κύμη! (Ηρακλής-Γ.Σ. Κύμης 69-73)

ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΜΕ 69-73  ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΥΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΝΗΘΟΥ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ!

Αποστολή εξετελέσθη για την Κύμη που στο πρώτο επίσημο ματς της νέας χρονιάς έδειξε χαρακτήρα αλλά και πολύ καλά στοιχεία τουλάχιστον για 30′ κατακτώντας τη νίκη και μαζί την πρόκριση απέναντι στον Ηρακλή επικρατώντας με 69-73 μέσα στο ‘Ιβανώφειο’, πιο εύκολα από ότι δείχνει η τελική διαφορά των 4 πόντων που ήταν και η μικρότερη του αγώνα.

Τώρα, η ομάδα του Μπρατσιάκου θα υποδεχθεί το Σάββατο στο κλειστό Κανήθου το Ρέθυμνο και σε περίπτωση νίκης θα βρεθεί μια ανάσα πριν από την πρόκριση της στους ‘8’ του θεσμού!

Στο σημερινό παιχνίδι η Κύμη ήταν εξαιρετική στα τρία πρώτα δεκάλεπτα εφαρμόζοντας την…γνωστή επιτυχημένη %ce%ba%cf%85%ce%bc%ce%b7-%ce%b7%cf%81%ce%b12συνταγή των προηγούμενων χρόνων. Όλα ξεκίναγαν και τελείωναν στην άμυνα με τους νεοφώτιστους στην Α1 να ξεφεύγουν στο ημίχρονο με 20 πόντους διαφορά (21-41).

Η συνέχεια πάντως μπορεί να έδειχνε πως θα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αλλά δεν ήταν έτσι, καθώς η κούραση αλλά και η πολύ καλή απόδοση του ‘γηραιού’ στην τέταρτη περίοδο μετέτρεψε το 41-57 της γ’ περιόδου σε 62-67 στα δύο τελευταία λεπτά!

Η Κύμη επιστράτευσε στο τέλος την εμπειρία και την πολύ καλή της άμυνα, κράτησε τον Ηρακλή για 1:40 χωρίς πόντο καταφέρνοντας τελικά να πάρει δίκαια τη νίκη-πρόκριση με 69-73, με τον Ηρακλή να μειώνει στην εκπνοή στο -4.

Ο Μπρατσιάκος κρατάει αναμφίβολα την απόδοση του πρώτου ημιχρόνου ως θετικό στοιχείο, ενώ αν ψάξουμε για αρνητικά στοιχεία, αναμφίβολα θα πρέπει να τον προβλημάτισαν οι 48 πόντοι που δέχθηκε η ομάδα του στο β’ 20λεπτο του αγώνα…

Με την Κύμη δεν αγωνίστηκε ο Σχίζας που ένα πρόβλημα τραυματισμού τον άφησε εκτός αποστολής.

Διαιτητές: Δεσλής, Τζαφλέρης, Καλογερόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-21, 11-20, 20-16, 28-16.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Γιαννακίδης 6 (2), Τότσιος 11, Ονάσογλου, Χρυσόπουλος 8 (1), Γκαγκαλούδης 14, Ρουτκάουσκας 8, Χείλαρης 12 (1), Δέσπος 4, Αγγελακόπουλος 6 (2).

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Αμπντούλ Αλίμ 14 (3), Γκριν 5 (1), Τουτζιαράκης 2, Κατράνας 6 (2), Τζόλος 2, Κωνσταντακόπουλος 3 (1), Σιγκούνας, Τσούπκοβιτς 7 (1), Μόργκαν 14, Σταμάτης 10 (2), Ελ Αμίν 10 (2), Ψαθάς.