Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Άνετη νίκη για τη Μαλεσίνα!

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ 69-39

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος της χρονιάς πήρε η Μαλεσίνα, κερδίζοντας όπως δείχνει και το τελικό 69-39 με χαρακτηριστική ευκολία την νεοφώτιστη Προοδευτική Λάρυμνας.

Οι παίκτες του Θάνου έπιασαν πολύ καλή απόδοση στο ματς, πήραν από την αρχή διαφορά ασφαλείας στο σκορ φτάνοντας πιο εύκολα από ότι θα περίμενε κανείς στην τελική επικράτηση.

Ο Συριστατίδης (φωτο) με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των ‘κιτρινόμαυρων’ αλλά όχι και ο μόνος που διακρίθηκε.

Αρκετοί παίκτες του Θάνου ακολούθησαν σε απόδοση και ρυθμό με τη Μαλεσίνα να φτάνει εύκολα στη νίκη.

Η Προοδευτική μετά την καλή εμφάνιση της πρεμιέρας με την Αυλίδα δεν μπόρεσε να προβάλει ισχυρή αντίσταση στη Μαλεσίνα γνωρίζοντας μια ήττα που πάντως ήταν εντός προγράμματος καθώς οι νεοφώτιστοι δεν είχαν ιδιαίτερες βλέψεις για το συγκεκριμένο αγώνα.

Μπροστά σε αρκετό κόσμο, μια που μιλάμε και για ένα τοπικό ντέρμπι, η Μαλεσίνα προηγήθηκε με 27-9 στην α’ περίοδο και 46-20 στο ημίχρονο.

Η διαφορά παγιώθηκε σε υψηλά επίπεδα, η Μαλεσίνα ξέφυγε και με +33 πόντους (64-31) για να επικρατήσει τελικά με 69-39 με τους πιτσιρικάδες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής στην τελευταία περίοδο.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-9, 19-11, 18-11, 5-8.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Κατσαγάνης 15, Κανακάρης 3 (1), Γάτος 9 (1), Βίγγος 4, Παπαδημητρίου 9, Ψωρομίτας 4, Συριστατίδης 26 (2), Τούντας, Βουδούρης, Φιλιππόπουλος.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Λουκάς): Τσελεκούνης 6 (1), Κυριάκος 2, Τζεφεράκος 6, Δάρρας 19 (2), Νίττης 2, Σταθουλόπουλος, Μαρμαρινός 4, Μετάνι, Ζουμπόπουλος.